Кисић: Има ли неко ко не би изашао за 1. мај, да није мера?
БЕОГРАД: Епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић наговестила да ће и током првомајских празника бити на снази бити полицијски час.
Упитала је да ли има неког међу новинарима на прес конференцији ко не би изашао са својом породицом следећег викенда, ако не би било полицијског часа.
Како се нико није јавио, она је закључила:
"Онда мислим да вам је одговор јасан, шта је препорука свих нас за следећи викенд", рекла је Кисић Тепавчевић.
“Мере зависе од тока епидемије, у ком правцу идемо и на који начин ћемо се понашати”, рекао је Гојковић.
О томе ће, каже, Кризни штаб разматрати већ у понедељак или уторак, након чега ће и јавност бити обавештена, уз подсећање да су све мере увек биле саопштаване дан - два раније, како грађани не би били изненађени.
Већина од 296 новооткривених пацијената је била без симптома, а тестирани су јер су били у контакту са зараженом особом, што је показатељ да вирус слаби, рекла је Дарија Кисић Тепавчевић.
Истиче да је на почетку епидемије вирус код пацијената изазивао тешку клиничку слику, са упалом плућа, док је стање последњих недеља, каже Кисић, другачије.
Она је тако одговорила на питање новинара да ли је тачно да вирус слаби, због различитих коментара стручњака у јавности које, на констатацију новинара, “збуњују јавност”.
“Оно што нам у овом моменту указује на слабљење способности вируса да изазове теже форме болести је зато што је дошло до инверзије тежине клиничке слике коју вирус изазива. На самом почетку је највећи број пацијената код којих је постављена дијагноза имао теже облике упале плућа, а сада практично асимптоматске или благе форме болести”, објаснила је Кисић.
Указала је и да вирусу сада треба више времена да се развије у оганизму, док је на почетку његов период инкубације био од три до пет дана, а сада је то пет, седам или више дана.
“То су све индиректни показатељи који се континуирано јављају послендњих недеља, надамо се да ће се тако да наставити у наредном временском период где ћемо видети јасан силазни ток епидемије”, рекла је Кисић.
Истиче да је проценат позитивности у односу на број тестираних исти као и јуче - испод шест одсто.
Најавила је да ће се масовно тестирање наставити у циљу даљег слабљења вируса и његове елиминације из популације.
На питање новинара да ли постоји комуникација кризног штаба и цркве о броју заражених и стања у верским установама, с обзиром да и међу монасима има заражених, покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић је одговорио да се не износе подаци о појединачним случајевима, као и да не постоје посебне групе са којима кризни штаб сарађује, јер су сви грађани једнаки.
Додаје да са црквом и црквеним великодостојницима постоји свакодневна комуникација, као и са свима осталима.