Kisić: Ima li neko ko ne bi izašao za 1. maj, da nije mera?
BEOGRAD: Epidemiolog Darija Kisić Tepavčević nagovestila da će i tokom prvomajskih praznika biti na snazi biti policijski čas.
Upitala je da li ima nekog među novinarima na pres konferenciji ko ne bi izašao sa svojom porodicom sledećeg vikenda, ako ne bi bilo policijskog časa.
Kako se niko nije javio, ona je zaključila:
"Onda mislim da vam je odgovor jasan, šta je preporuka svih nas za sledeći vikend", rekla je Kisić Tepavčević.
“Mere zavise od toka epidemije, u kom pravcu idemo i na koji način ćemo se ponašati”, rekao je Gojković.
O tome će, kaže, Krizni štab razmatrati već u ponedeljak ili utorak, nakon čega će i javnost biti obaveštena, uz podsećanje da su sve mere uvek bile saopštavane dan - dva ranije, kako građani ne bi bili iznenađeni.
Većina od 296 novootkrivenih pacijenata je bila bez simptoma, a testirani su jer su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, što je pokazatelj da virus slabi, rekla je Darija Kisić Tepavčević.
Ističe da je na početku epidemije virus kod pacijenata izazivao tešku kliničku sliku, sa upalom pluća, dok je stanje poslednjih nedelja, kaže Kisić, drugačije.
Ona je tako odgovorila na pitanje novinara da li je tačno da virus slabi, zbog različitih komentara stručnjaka u javnosti koje, na konstataciju novinara, “zbunjuju javnost”.
“Ono što nam u ovom momentu ukazuje na slabljenje sposobnosti virusa da izazove teže forme bolesti je zato što je došlo do inverzije težine kliničke slike koju virus izaziva. Na samom početku je najveći broj pacijenata kod kojih je postavljena dijagnoza imao teže oblike upale pluća, a sada praktično asimptomatske ili blage forme bolesti”, objasnila je Kisić.
Ukazala je i da virusu sada treba više vremena da se razvije u oganizmu, dok je na početku njegov period inkubacije bio od tri do pet dana, a sada je to pet, sedam ili više dana.
“To su sve indirektni pokazatelji koji se kontinuirano javljaju poslendnjih nedelja, nadamo se da će se tako da nastaviti u narednom vremenskom period gde ćemo videti jasan silazni tok epidemije”, rekla je Kisić.
Ističe da je procenat pozitivnosti u odnosu na broj testiranih isti kao i juče - ispod šest odsto.
Najavila je da će se masovno testiranje nastaviti u cilju daljeg slabljenja virusa i njegove eliminacije iz populacije.
Na pitanje novinara da li postoji komunikacija kriznog štaba i crkve o broju zaraženih i stanja u verskim ustanovama, s obzirom da i među monasima ima zaraženih, pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković je odgovorio da se ne iznose podaci o pojedinačnim slučajevima, kao i da ne postoje posebne grupe sa kojima krizni štab sarađuje, jer su svi građani jednaki.
Dodaje da sa crkvom i crkvenim velikodostojnicima postoji svakodnevna komunikacija, kao i sa svima ostalima.