Привредници да искористе помоћ, видимо светло на крају
24.04.2020.
17:25
18:13
Коментари (0)
БЕОГРАД: Министар финансија Синиша Мали позвао је данас привреднике да искористе помоћ државе и наставе са пословањем у наредних недељу или две дана, истичући да се „види светло на крају тунела“ када је економија у питању.
Он је рекао да полако али сигурно вирус слаби, и да се у наредних 10 до 15 дана очекује да ће се још више отворити економија и тако омогући још већем броју људи да настави да ради уз све мере везане за сигурност и безбедност и у циљу заштите здравља.
„Апелујем на привреднике да искористе могућности које смо дали, искористите то да купите опрему ако вам је потребна, или обезбедите обртна средства да кренете да радите у наредних недељу или две дана, како будемо отварали економију, да се све врати у нормалу и наставимо да растемо стопама раста као раније“, рекао је Мали на конференцији за новинаре.
Мали истиче да се слушају савети струке и да се види светло на крају тунела када је економија у питању.
Навео је да се у последњих месец дана држава показала одговорном и озбиљном када је економија у питању, економске мере и њихова имплементација.
Велико интересовање за мере државе
Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да се преко портала Пореске управе до сада за исплату три минималца пријавило 183.000 предузећа, да је Фонду за развој стигло више од 1.000 захтева за повољне кредите и 80 одсто клијената пословних банака тренутно преговара у оквиру гарантне схеме.
“Оно што је мени важно јесте да се преко портала Пореске управе пријавило 183.000 предузећа, то је велики одзив, што значи да смо погодили суштину проблема и да ћемо одржати ниво запослености”, поручио је Мали на конференцији за новинаре.
Фонд за развој је на прошло, првој, седници, каже Мали, одобрио 25 захтева предузећа за повољне кредите у износу од 800 милиона динара.
Додаје да је данас одржана још једна седница Фонда за развој и да ће на њој бити одобрено још захтева.
“Њима је стигло више од 1.000 захтева и ту смо погодили суштину проблема. Да подсетимо, то су кредити од један одсто каматне стопе у динарима на три године са грејс периодом од девет до 12 месеци. То је јефтин новац који држава нуди и већ је у оптицају”, рекао је Мали.
Истиче и да се за гарантну схему код пословних банака јавило 80 одсто њихових клијената, односно, микро, малих и средњих предузећа.
Мали је подсетио да је држава на почетку кризе изашла са, како каже, јаким и снажним мерама подршке привреди - одлагање плаћање пореза и доприноса на зараде и пореза на добити, директна помоћ приватном сектору кроз исплату три минималца за три месеца, подршка од 2,2 милијарде евра као подршка за ликвидност и 100 евра свим пунолетним грађанима.
“Сав тај новац од данас се налази у ребалансу буџета и од данас се мере примењују. Сва помоћ која је обухваћена и обећана налази се у ребалансу буџета и односи се на помоћ и подршку нашој привреди”, указао је Мали.
Пакети помоћи су донације у организацији нишког Штаба
Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да су пакети помоћи за нишавски и топлички округ донација коју је организовао Штаб за ванредне ситауције града Ниша и да на то није потрошен државни новац.
На питање да ли зна да ли су државним новцем плаћени пакети помоћ који су стигли у та два округа пошто "начелница округа каже да су они поклон председника Вучића и његових сарадника" и којим новцем то плаћамо, Мали је рекао да су у питању донације у које ни на који начин држава није укључена.
"То није новац од стране државе, питајте њих (Штаб) како су то финансирали, али ниједан динар из републичког буџета нити државног новца није потрошен у ту сврху", додао је министар финансија.
Додатних 3,3 милијарди динара за Моравски коридор
Ребалансом буџета додатно је издвојено 3,3 милијарде динара за наставак изградње Моравског коридора, рекао је данас министар финансија Синиша Мали.
"Ми смо и 3,3 милијарде динара издвојили додатних пара за наставак изградње Моравског коридора. Дакле, настављамо и са инвестицијама, настављамо са изградњом путева, инфраструктуре која нам је веома важна и од тога нећемо одустати", рекао је Мали.
Министар је подсетио да када је реч о ребалансу, пројекција раста нашег БДП- а у ребалансу буџета је -1,8.
"Оно што је председник Вучић говорио, обећање које смо дали, гледаћемо да будемо још бољи од пројекције које је дао ММФ, а то је -3, ми идемо са -1,8. Дакле, убедљиво најнижа стопа пада, или највишастопа раста наше економије у односу на скоро све земље у Европи", рекао је Мали.
Он је подсетио на економске реформе из протеклог периода и указао да су наше јавне финансије здраве и стабилне, и да управо зато и ММФ и Србија очекују да ћемо релативно лакше поднети кризу и брже из ње изаћи.
Пројекција ММФ која се односи на раст БДП-а Србије за 2021. године је 7,5 одсто, подсетио је Мали, док је пројекција дефицита у ребалансу буџета 6,9 одсто док је пројекција јавног учешћа у БДП-у испод 60 одсто.
Ребаланс буџета који укључује све економске мере су урађене тако да се сачува макроекономска стабилност а с друге стране помогне онима којима је та помоћ најпотребнија, рекао је Мали.
У ребалансу buddzеta су укључена средства за туристичке ваучере вредне 2 милијарде динара за 400 хиљада нових ваучера.
"Став Владе Србије али и великог броја експерата и епидемиолога и свих који раде на корона цвирусу је да гледамо да као грађани Србије не путујемо много у иностранство током летњих месеци", рекао је Мали.
Протеклих месец дана хиљаде и хиљаде наших суграђана вратили су се са разних дестинација, указао је Мали говорећи о евентуалном путовању грађана ван земље током лета и додао:
"Немојте да понављамо ту ситуацију поново. Једина смо земља која није наплаћивала те повратке из иностранства у Србију, и са Балија и са Кубе и других дестинација. Десетине милиона евра је то платила Ер Србија и држава Србија да не бисмо поново дошли у ту ситуацију".
Ребалансом буџета је зато предвиђена помоћ виду туристичких ваучера који су намењени грађанима како би провели лето у домаћим хотелима, ризортима, етно кућама, сеоском туруизму.
Prеthodno је већ, подсетио је, додељено из буџета 160 хиљада ваучера за туристичка путовања по земљи.
Како ће изгледати пријава за 100 евра од 15. маја?
Осим пензионера и корисника новчане социјалне помоћи, којима ће 15. маја директно бити уплаћено обећаних 100 евра, остали пунолетни грађани моћи ће да се пријаве за ту помоћ путем портала Управе за трезор или телефонски од 15. маја до 5. јуна, изјавио данас министар финансија Синиша Мали.
Он је, одговарајући на питања новинара, рекао да у кол-центрима неће радити људи који би “пешке” уписивали име, презиме, ЈМБГ и број личне карте грађана, већ ће то радити систем по принципу снимача звука који ће аутоматски бележити податке.
“Због великог броја људи који очекујемо да ће се пријавити за ову врсту помоћи, јер само мањем броју грађана та помоћ није потребна, с једне стране онлајном ћемо прикупити податке, а с друге стране преко кол-центра. За то имамо довољно капацитета и тај систем смо усавршили са Канцеларијом за ИТ Владе Србије”, навео је Мали медија.
Очекује се да ће већина користити онлајн начин пријаве, јер захтева минут времена, а за оне који ће користити телефонски приступ, Мали је објаснио да ће позивом на тај број грађани издиктирати своје име, презиме, ЈМБГ, број личне карте и банку у којој имају рачун.
“Систем аутоматски памти вашу поруку и имаћете опцију 2 и 3. Опција 2 ће бити уколико желите да разговарате са оператером да вам потврди да ли сте регистровани или нисте, а опција 3 уколико имате рекламацију”, објаснио је Мали.
Због таквог система, каже Мали, не очекује никакве проблеме по питању капациета, јер је држава добро спремна да реализује оно што је обећала.
Упитан како ће добити 100 евра грађани који су такође социјално угрожени, а не примају новчану социјалну помоћ, Мали је истакао да ће сви који се налазе на списку Центра за социјални рад добити обећану помоћ.
“За оне који нису на том списку, у истом су рангу са осталим грађанима Србије, те уколико желе помоћ од 100 евра, треба да се пријаве или онлајн или на број телефона. Ја мислим да у овим условима знате неког ко има телефон или имате телефон да извршите пријаву...”, навео је Мали.
Видећемо како да евентуално помогнемо радницима на привремено повременим пословима
Помоћ државе од 30.000 динара за покривање минималних зарада не односи се на ангажоване раднике на привременим и повременим пословима (PP), али министар финансија Синиша Мали каже да ће покусати да види на који начин евентуално држава може и тим грађанима да помогне.
"По питању оних који су запослени на привременим и повременим пословима ова врста помоћи на њих се не примењује јер једноставно сам назив посла, нажалост, каже ''привремено-повремени''. Када немате потребу за ''привремено-повременим'' онда једноставно ти људи не раде", рекао је Мали одговарајући на питање новинара да ли постоји модел по којем би послодавци у Србији који су ангажовали раднике за обављање PP послова, по основу уговора о делу и других, обзиром да је таквих ангажованих радника пуно, између осталог међу невладиним организацијама, ипак добили новчану помоћ од 30.000 динара.
Мали каже да ће покушати са Министарством рада да нађе неки начин да се и овој категорији запослених помогне.
"Оно што је веома интересантно, немате велики број људи на PP пословима у приватном сектору. Приватник када запошљава, или запосли за стално или не запошљава уопште тако да ту нема по оним информацијама које сам ја имао, пре једно 20так дана, велики број људи", рекао је Мали.
Углавном су, каже, PP послови присутни у јавним предузећима, јавној управи..., објашњава Мали.
На питање новинара да ли ће, као што се помиње у јавности, туристичке агенције враћати новац грађанима који не желе ове године да путују и како ће те агенције обезбедити тај новац, ако су га већ уплатиле кооперантима и када би тај новац могао да се врати, Мали каже да у овом моменту нема одговор на то питање и да ће се консултовати са министром туризма Расимом Љајићем по том питању.
Вратићемо се на високе стопе раста у 2021.
Сигуран сам да ће се Србија већ половином 2021. године, али сигурно до краја наредне године, вратити на високе стопе раста и достићи 7,5 одсто по пројекцији ММФ, каже министар финансија Синиша Мали И наводи да брзина нашег опоравака такође зависи и од брзине опоравка земаља ЕУ.
Спољнотрговинска размена Србије са земљама ЕУ је 67 одсто, а Мали наглашава да је зато веома важан разговор који је данас председник Александар Вучић имао са амабасадорима из ЕУ.
“Што се брже и Европа креће и оправља и наше фабрике ће брже и боље да раде”, поручцује Мали.
Наводи да је раст у Србији у последњем кварталу 2019. био 6,2 одсто, у јануару ове године је стопа раста БДП била 6,5 одсто, а у фебруару 5,6 одсто.
Нагласио је да би Србија 2020. завршила са убедљиво највећим растом у последњих 10- 30 година само да није било пандемије корона вируса.
“Али, десило се то што се десило. До краја наредне године и са наредном годином наша стопа раста треба да пређе седам одсто, дакле 7,5 одсто, што нас враћа на те високе стопе раста које смо имали до пре само два месеца”, рекао је министар финансија.
Навео је да је пројекција ММФ да ће Србија расти стопом 7,5 одсто 2021. а да ће ове године имати најмањи пад.
“Пројектовали су пад у износу од од 1,3 одсто. Ми сматрамо да можемо боље и ми смо у ребаланс буџета ставили минус 1,8 одсто”, каже Мали.