Хлорокин, лек о којем се више само не прича
НОВИ САД: Галеника је произвела 372.000 таблета лека хлорокин, који се користи у лечењу ковид-19 пацијената. Те количине довољне су за потребе наше земље, каже директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић.
Галеника је у кратком року успела да се организује и да почне са производњом. О начину лечења и терапији оболелих од вируса ковид 19 мало се зна и лекари стално истичу да су то протоколи којима се бави медицина, те да нису битни за ширу јавност. Лек хлорокин се најчешће помињао у борби против коронавируса. Председник Србије Александар Вучић у више наврата је говорио како је разговарао са председницима Бразила и Француске, да нам испоруче супстанцу од које се прави овај лек.
Управо је председник Француске Емануел Макрон, према писању француске штампе, обишао недавно болницу у Марсеју, где је разговарао са професором др Дидијеом Раулом о ефектима лечења оболелих од ковида хлорокином. Како за „Дневник“ каже француски ђак који је специјализирао у Паризу и прати медицинске теме из ове земље, др Драшко Карађиновић, др Раул је показао да је овај лек веома успешан.
У комбинацији са антибиотиком у раној фази болести, од 1.061 заражених, после 10 дана њих 973 је било виролошки излечено, што указује на успешност од око 91 одсто. То је веома велика серија оболелих, која је излечена овом комбинацијом лекова, навео је др Карађиновић и додао како је др Раул инфектолог рођен у колонијалној Африци и влада материјом тропских болести.
Како наводи, Француска влада је декретом дозволила употребу хлорокина у лечењу оболелих од вируса ковид 19, код позитивних пацијената у раној фази болести, било да су они на болничком лечењу или су код својих кућа, али под надзором лекара.
И др Карађиновић наглашава да се хлорокин никако не узима превентивно, осим против маларије, када се користи три недеље пре одласка у заражен регион, све време боравка и три недеље по повратку.
Хлорокин је антималарик који се користи од 1949. године и за њега више не постоји патентна заштита па је јефтин. Њиме се лече стотине милиона људи, па су сви нусефекти добро познати. Институт у Марсеју је главна болница за тропске болести у Француској и имају огромно искуство и експертизу, а професор Дидиер Раул један је од најцитиранијих светских инфектолога. У сваком случају ово је једна озбиљна терапијска опција, која се отвара у лечењу корона вируса, сматра др Карађиновић и напомиње како је могуће да постоји проблем у томе што је тешко набавити активну супстанцу, која се користи за прављење лека, јер је праве оне државе које имају проблем са маларијом.
Покрајински секретар за здравство професор др Зоран Гојковић рекао је за „Дневник“ да хлотокин никако не треба да се пије самоиницијативно и да не сме да се узима као превенција.
Нема сврхе да се лек пије превентивно, а осим тога, он може да има и озбиљне контраиндикације. Тренутно у магацину Републичког фонда за здравствено осигурање има довољно овог лека за наредна два месеца, а убрзамо његову производњу у Србији. Потребна нам је била сировина коју има Француска, а имали смо обећање председника Макрона да ћемо је добити, казао је др Гојковић и истакао како се све државе сада боре за себе.
Према његовим речима, француске вести о овом леку говоре како снажно спушта вирусно оптерећење, а у питању је стари, познат и јефтин лек. Нови антивирусни лекови тек треба да прођу кроз лабораторијске и клиничке фазе испитивања, пре него што почну да се користе, што може да траје и више година.
Професор Раул је доказао да хлорокин елиминише вирусно оптерећење за десет дана, што скраћује период контагиозности на пола, јер присуство вируса износи 20 дана у просеку, колико је оболели и заразан по околину. То значи и да карантин не би морао да траје 28 дана, него мање, наравно након два негативна теста, испричао је др Карађиновић.
Недавно је и председник Вучић поново говорио о овом леку и казао како је 9.000 кутија хлорокина пронађено у магацину једног клиничког центра, док га у неким здравственим установама уопште нема.
Проследите то у сваки дом здравља, дајте да лечимо људе, са једном кутијом можемо четири до пет пацијената да обезбедимо, казао је тада Вучић.
О леку хлорокин изјаснио се и амерички председник Доналд Трамп, који је крајем марта изјавио како би то могао да буде лек против короне, али су амерички стручњаци тада позвали на опрез, иако, по резултатима почетних фаза неких истраживања, постоји могућност да су те супстанце ефикасне у борби против ковид-19, писао је тада Си-ен-ен. Америчка администрација за храну и лекове тада је изјавила да је одобрила употребу хлорокина за лечење маларије, лупуса и реуматоидног артритиса, али не и корона вируса, јер су испитивања и даље у току. Међутим, свега неколико дана касније, Америчка савезна агенција за лекове ФДА одобрила је примену хлорокина и хидроксихлорина за лечење оболелих од корона вируса у болничким условима, када је и најављено да ће овај лек употребљавати управо по протоколу француског лекара др Раула.
Љубица Петровић