Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hlorokin, lek o kojem se više samo ne priča

21.04.2020. 10:10 10:15
Piše:
Foto: Dnevnik (arhiva)

NOVI SAD: Galenika je proizvela 372.000 tableta leka hlorokin, koji se koristi u lečenju kovid-19 pacijenata. Te količine dovoljne su za potrebe naše zemlje, kaže direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić.

Galenika je u kratkom roku uspela da se organizuje i da počne sa proizvodnjom.  O načinu lečenja i terapiji obolelih od virusa kovid 19 malo se zna i lekari stalno ističu da su to protokoli kojima se bavi medicina, te da nisu bitni za širu javnost. Lek hlorokin se najčešće pominjao u borbi protiv koronavirusa. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u više navrata je govorio kako je razgovarao sa predsednicima Brazila i Francuske, da nam isporuče supstancu od koje se pravi ovaj lek.

Upravo je predsednik Francuske Emanuel Makron, prema pisanju francuske štampe, obišao nedavno bolnicu u Marseju, gde je razgovarao sa profesorom dr Didijeom Raulom o efektima lečenja obolelih od kovida hlorokinom. Kako za „Dnevnik“ kaže francuski đak koji je specijalizirao u Parizu i prati medicinske teme iz ove zemlje, dr Draško Karađinović, dr Raul je pokazao da je ovaj lek veoma uspešan.

U kombinaciji sa antibiotikom u ranoj fazi bolesti, od 1.061 zaraženih, posle 10 dana njih 973 je bilo virološki izlečeno, što ukazuje na uspešnost od oko 91 odsto. To je veoma velika serija obolelih, koja je izlečena ovom kombinacijom lekova, naveo je dr Karađinović i dodao kako je dr Raul infektolog rođen u kolonijalnoj Africi i vlada materijom tropskih bolesti.

Kako navodi, Francuska vlada je dekretom dozvolila upotrebu hlorokina u lečenju obolelih od virusa kovid 19, kod pozitivnih pacijenata u ranoj fazi bolesti, bilo da su oni na bolničkom lečenju ili su kod svojih kuća, ali pod nadzorom lekara.

I dr Karađinović naglašava da se hlorokin nikako ne uzima preventivno, osim protiv malarije, kada se koristi tri nedelje pre odlaska u zaražen region, sve vreme boravka i tri nedelje po povratku.

Hlorokin je antimalarik koji se koristi od 1949. godine i za njega više ne postoji patentna zaštita pa je jeftin. Njime se leče stotine miliona ljudi, pa su svi nusefekti dobro poznati. Institut u Marseju je glavna bolnica za tropske bolesti u Francuskoj i imaju ogromno iskustvo i ekspertizu, a profesor Didier Raul jedan je od najcitiranijih svetskih infektologa. U svakom slučaju ovo je jedna ozbiljna terapijska opcija, koja se otvara u lečenju korona virusa, smatra dr Karađinović i napominje kako je moguće da postoji problem u tome što je teško nabaviti aktivnu supstancu, koja se koristi za pravljenje leka, jer je prave one države koje imaju problem sa malarijom.


Gojković: Ne piti lek samoinicijativno

Pokrajinski sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković rekao je za „Dnevnik“ da hlotokin nikako ne treba da se pije samoinicijativno i da ne sme da se uzima kao prevencija.

Nema svrhe da se lek pije preventivno, a osim toga, on može da ima i ozbiljne kontraindikacije. Trenutno u magacinu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje ima dovoljno ovog leka za naredna dva meseca, a ubrzamo njegovu proizvodnju u Srbiji. Potrebna nam je bila sirovina koju ima Francuska, a imali smo obećanje predsednika Makrona da ćemo je dobiti, kazao je dr Gojković i istakao kako se sve države sada bore za sebe.


Prema njegovim rečima, francuske vesti o ovom leku govore kako snažno spušta virusno opterećenje, a u pitanju je stari, poznat i jeftin lek. Novi antivirusni lekovi tek treba da prođu kroz laboratorijske i kliničke faze ispitivanja, pre nego što počnu da se koriste, što može da traje i više godina.

Profesor Raul je dokazao da hlorokin eliminiše virusno opterećenje za deset dana, što skraćuje period kontagioznosti na pola, jer prisustvo virusa iznosi 20 dana u proseku, koliko je oboleli i zarazan po okolinu. To znači i da karantin ne bi morao da traje 28 dana, nego manje, naravno nakon dva negativna testa, ispričao je dr Karađinović.

Nedavno je i predsednik Vučić ponovo govorio o ovom leku i kazao kako je 9.000 kutija hlorokina pronađeno u magacinu jednog kliničkog centra, dok ga u nekim zdravstvenim ustanovama uopšte nema.

Prosledite to u svaki dom zdravlja, dajte da lečimo ljude, sa jednom kutijom možemo četiri do pet pacijenata da obezbedimo, kazao je tada Vučić.

O leku hlorokin izjasnio se i američki predsednik Donald Tramp, koji je krajem marta izjavio kako bi to mogao da bude lek protiv korone, ali su američki stručnjaci tada pozvali na oprez, iako, po rezultatima početnih faza nekih istraživanja, postoji mogućnost da su te supstance efikasne u borbi protiv kovid-19, pisao je tada Si-en-en. Američka administracija za hranu i lekove tada je izjavila da je odobrila upotrebu hlorokina za lečenje malarije, lupusa i reumatoidnog artritisa, ali ne i korona virusa, jer su ispitivanja i dalje u toku. Međutim, svega nekoliko dana kasnije, Američka savezna agencija za lekove FDA odobrila je primenu hlorokina i hidroksihlorina za lečenje obolelih od korona virusa u bolničkim uslovima, kada je i najavljeno da će ovaj lek upotrebljavati upravo po protokolu francuskog lekara dr Raula.

Ljubica  Petrović

 

 

Piše:
Pošaljite komentar
Galenika proizvela 372.000 tableta leka hlorokin

Galenika proizvela 372.000 tableta leka hlorokin

20.04.2020. 09:54 09:54
Galenika proizvela prvu seriju hlorokina, od utorka u upotrebi

Galenika proizvela prvu seriju hlorokina, od utorka u upotrebi

18.04.2020. 20:39 20:42