Бачен отров поново изазвао помор птица код Бачке Тополе
14.04.2020.
12:08
12:11
Коментари (0)
БЕОГРАД: Код Бачке Тополе откривен је до сада незабележен случај тровања дивљих птица, у којем је страдало 18 животиња, међу њима и строго заштићене врсте, саопштило је Друштво за заштиту и проучавање птица.
У заштићеном подручју Парка природе "Бачкотополске долине" на укупно 17 локација пронађено је око 50 затрованих мамаца и сакупљено 18 угинулих животиња.
Страдало је шест јединки еја мочварица и два мишара који су строго заштићени, те четири гаврана, две сиве вране, две свраке, један гачац и једна лисица, које су заштићене врсте.
На основу првих информација јасно је да је у питању намерно и организовано тровање дивљих животиња, вероватно усмерено ка дивљим грабљивцима попут лисица и шакала, а случај је открио рибочувар Парка природе "Бачкотополске долине", наводи се у саопштењу.
Додаје се да су јуче службеници Покрајинске инспекције за заштиту животне средине, на основу пријаве друштва, обавили ванредни инспекцијски надзор и прегледали велику површину унутар и око Парка природе "Бачкотополске долине".
Тај надзор је открио размере помора птица.
Страхује се да је на терену остао непознат број затрованих мамаца будући да их је тешко пронаћи у вегетацији која буја, а то може узроковати нова страдања заштићених и угрожених дивљих врста.
"У околини Бачке Тополе била живела су само два пара гавранова. Овим тровањем убијене су 4 јединке, па оправдано страхујемо да су нестала оба пара. Ово је ненадокнадива штета за нашу природу", изјавио је Акош Харкаи, председник Еколошког друштва "Аркус".
Ранијих година овакви случајеви истраживани су уз помоћ мађарског тима са професионалним псима трагачима, посебно обученим да проналазе угинуле животиње, затроване мамце и постављене отрове. Међутим, сада то није могуће услед затварања граница изазваних пандемијом вируса САРС-ЦоВ-2".
Изглед затрованих мамаца и положај тела угинулих животиња указују да је поново коришћен забрањени препарат Фурадан.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије апелује на полицију и тужилаштво да овај случај хитно истраже и пронађу починиоца јер је овде реч о кривичном делу против животне средине.
Подаци Друштва за заштиту и проучавање птица Србије показују да је у последњих 20 година широм Србије забележено 320 случајева тровања дивљих птица, а у свега неколико починиоци су пронађени и кажњени.