Обрадовићи: Наше респираторе пре кризе нико није хтео...
БАЗЕЛ: Брачни пар из Швајцарске, који је Србији донирао респираторе, на чему им се јавно захвалио председник Александар Вучић, су Ивана и Зоран Обрадовић, којима ово није први пут да помажу болницама у Србији, па им, како кажу ексклузивно за Танјуг, ни у овој ситуацији није била потребна посебна мотивација да би помогли домовини.
Ивана и Зоран живе у Фрику, покрај Базела, а Србији су донирали три респиратора, као помоћ у борби са вирусом корона.
„Ово није први пут да помажемо болницама у Србији, тако да нам није требала посебна мотивација да бисмо и у оваквим околностима помогли земљу у којој смо се родили и одрасли. Наши рођаци и пријатељи живе у Србији“, истиче Ивана Обрадовић у разговору за Танјуг.
Много тога већ су донирали Србији и раније, преко организације „Баслер Фордервереин“.
Ивана објашњава да њен супруг ради у једној швајцарској болници, и да је респираторе добио од пријатеља пре кризе са Ковидом 19.
„Ти апарати су стајали код нас у кући неко време. Нудили смо их неким болницама у Србији, да их преузму, али нико није био озбиљно заинтересован за овај `поклон`“, каже Ивана.
На телевизији је, каже, чула апел председника Вучића да је Србији помоћ неопходна, и да су управо респиратори нешто што је најпотребније.
Затим је одмах контактирала Амбасаду Србије у Берну, која је помогла да респиратори стигну у Србију, јер је авио саобраћај, као и транспорт путника, са Швајцарском већ био обустављен.
Ивана, пореклом из Пријепоља, живи у Швајцарској од 2005. године, где је њен супруг, који је рођен у Крагујевцу, још од 1991. године.
Ивана је наставник енглеског језика, предаје у основној школи, а Зоран је медицински техничар на одељењу интензивне неге у Хирсланден клиници.
Швајцарска, како каже, није увела полицијски час због епидемије вируса, али је од почетка забранила јавне скупове, а у групи не сме да борави више од петоро људи.
Ивана наводи и да је Швајцарска од самог почетка била изложена епидемији, пре свега због близине Италије, те великог броја радника који свакодневно долазе да раде.
Сматра да је Швајцарска касно одреаговала у спровођењу ригорознијих мера и зато данас има око 20.000 заражених и 500 мртвих.
Њен је утисак да ће и тамо доћи до потешкоћа, и то врло ускоро, ако се пандемија буде ширила овом брзином, иако је швајцарски систем веома јак.
"Недостајаће потрошни медицински материјал, рукавице, маске..., јер је производња ових средстава пребачена у Кину. И у томе видим шансу Србије да замоли своје кинеске пријатеље да део производње пребаци у Србију или да направи дистрибутивне центар на територији Србије", каже Ивана Обрадовић.