Obradovići: Naše respiratore pre krize niko nije hteo...
BAZEL: Bračni par iz Švajcarske, koji je Srbiji donirao respiratore, na čemu im se javno zahvalio predsednik Aleksandar Vučić, su Ivana i Zoran Obradović, kojima ovo nije prvi put da pomažu bolnicama u Srbiji, pa im, kako kažu ekskluzivno za Tanjug, ni u ovoj situaciji nije bila potrebna posebna motivacija da bi pomogli domovini.
Ivana i Zoran žive u Friku, pokraj Bazela, a Srbiji su donirali tri respiratora, kao pomoć u borbi sa virusom korona.
„Ovo nije prvi put da pomažemo bolnicama u Srbiji, tako da nam nije trebala posebna motivacija da bismo i u ovakvim okolnostima pomogli zemlju u kojoj smo se rodili i odrasli. Naši rođaci i prijatelji žive u Srbiji“, ističe Ivana Obradović u razgovoru za Tanjug.
Mnogo toga već su donirali Srbiji i ranije, preko organizacije „Basler Forderverein“.
Ivana objašnjava da njen suprug radi u jednoj švajcarskoj bolnici, i da je respiratore dobio od prijatelja pre krize sa Kovidom 19.
„Ti aparati su stajali kod nas u kući neko vreme. Nudili smo ih nekim bolnicama u Srbiji, da ih preuzmu, ali niko nije bio ozbiljno zainteresovan za ovaj `poklon`“, kaže Ivana.
Na televiziji je, kaže, čula apel predsednika Vučića da je Srbiji pomoć neophodna, i da su upravo respiratori nešto što je najpotrebnije.
Zatim je odmah kontaktirala Ambasadu Srbije u Bernu, koja je pomogla da respiratori stignu u Srbiju, jer je avio saobraćaj, kao i transport putnika, sa Švajcarskom već bio obustavljen.
Ivana, poreklom iz Prijepolja, živi u Švajcarskoj od 2005. godine, gde je njen suprug, koji je rođen u Kragujevcu, još od 1991. godine.
Ivana je nastavnik engleskog jezika, predaje u osnovnoj školi, a Zoran je medicinski tehničar na odeljenju intenzivne nege u Hirslanden klinici.
Švajcarska, kako kaže, nije uvela policijski čas zbog epidemije virusa, ali je od početka zabranila javne skupove, a u grupi ne sme da boravi više od petoro ljudi.
Ivana navodi i da je Švajcarska od samog početka bila izložena epidemiji, pre svega zbog blizine Italije, te velikog broja radnika koji svakodnevno dolaze da rade.
Smatra da je Švajcarska kasno odreagovala u sprovođenju rigoroznijih mera i zato danas ima oko 20.000 zaraženih i 500 mrtvih.
Njen je utisak da će i tamo doći do poteškoća, i to vrlo uskoro, ako se pandemija bude širila ovom brzinom, iako je švajcarski sistem veoma jak.
"Nedostajaće potrošni medicinski materijal, rukavice, maske..., jer je proizvodnja ovih sredstava prebačena u Kinu. I u tome vidim šansu Srbije da zamoli svoje kineske prijatelje da deo proizvodnje prebaci u Srbiju ili da napravi distributivne centar na teritoriji Srbije", kaže Ivana Obradović.