Више од 3.500 радника гради путеве, пруге
– На градилиштима највећих пројеката изградње путне и железничке и комуналне инфаструктуре, рехабилитације путева и изградњи станова за снаге безбедности у Србији било је ангажовано више од 3.500 радника јуче, а радови се одвијају уз примену свих мера које су предвиђене у циљу сузбијања инфекције КОВИД-19 – изјавила је потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Зорана Михајловић.
– Министарство је дало препоруку свим инвеститорима да учине све како би одржали ниво активности на градилиштима на реализацији инфраструктурних пројеката, а сви инвеститори имају обавезу да радницима обезбеде сву потребну примену заштите од коронавируса, у складу с одлукама Владе Србије.
Она је захвалила свим компанијама и радницима који у тешким условима настављају да раде, и нагласила да је министарство ту да им пружи сваки вид подршке и да заједно решавају све проблеме на које наилазе.
Она је навела да је укупна вредност инфраструктурних пројеката, на којима је прекјуче био ангажован 3.531 радник, 2,6 милијарде евра, а да је укупна дужина путева и пруга на којима се изводе радови, укључујући и радове на рехабилитацији државних путева, око 520 километара.
Број радника у складу је с фазом у којој су радови, па је тако највећи број радника, укупно 919, у уторак радио на изградњи деонице брзе пруге од Старе Пазове до Новог Сада.
На том градилишту, где радове изводи руски РЖД, присутне су и 272 јединице механизације. На другој деоници брзе пруге Београд–Будимпешта, од Београда до Старе Пазове, где су извођачи кинеске компаније ?Ц и „Чајна рејлвеј интернешенел”, радове је прекјуче изводило 613 радника, уз 196 јединица механизације.
На обилазници око Београда, на деоници у изградњи од Остружнице до Бубањ Потока, где је главни извођач кинеска komppanija „Пауер Чајна”, прекјуче је било 343 радника и 81 јединица механизације, док на деоници ауто-пута „Милош Велики” од Пожеге до Прељине, где је извођач кинеска компанија ?Ц, радове изводило 70 радника, а присутно је 29 јединица механизације.
На градилишту Моравског коридора, односно ауто-пута Појате–Прељина, на којем је главни извођач конзорцијум компанија „Бехтел” и „Енка”, прекјуче је радио 51 радник.
На изградњи деонице ауто-пута Београд–Сарајево, од Сремске Раче до Кузмина, тренутно ради 88 радника турске компаније „Ташјапи”, девет ради од куће, а на градилишту је и 58 јединица механизације.
На другом градилишту исте компаније, на реконструкцији државног пута Нови Пазар – Тутин, ангажовано је 48 радника, као и 25 јединица механизације.
На деоници железничког Коридора 10 од Јајинаца до Мале Крсне, на којем су извођачи француска компанија „Колас” и српски „Енергопројект”, радове изводи укупно 85 радника, с десет јединица механизације.
На деоницама државних путева чија је рехабилитација у току у оквиру Пројекта рехабилитације државних путева и унапређења безбедности саобраћаја, укупно је прекјуче радове изводило 667 радника, наводи се у саопштењу Министарства.
– Осим тога, на изградњи станова за снаге безбедности у више градова у Србији било је ангажовано укупно 446 радника – рекла је министарка Михајловић.
Она је додала и да су 192 радника радила на пројектима у комуналној инфраструктури којима управља Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
З. Делић