С учитељицама онлајн
Због пандемије короновируса, већ две недеље у нашој земљи први пут се ђаци школују од куће.
Министарство просвете организовало је наставу на даљину, трудећи се да њом буду обухваћени сви који је похађају и у нормалним условима. Поред тога што је организована за све нивое образовања, од основношколског до високог, она је организована како на већинском, тако и на мањинским језицима и како за ученике који се школују по редовим образовним програмима, тако и за оне којима се ови програми прилагођавају.
- Већ првог дана када је организована настава на даљину обавестила сам све родитеље својих ђака да ћемо радити преко гугл учионице и сва деца су се укључила - каже учитељица четвртог разреда у Основној школи „Ђура Даничић„ у Новом Саду Милана Урошевић. - Када се заврше часови на телевизији, нешто од тога што су на њима учили, ако је потребно, још проширим, дам задатке за домаћи и за вежбу, а они када их ураде, сликају и пошаљу ми, тако да стално пратим како напредују. И док су прошле недеље учили само српски, математику и познавање природе, ове недеље ту су и физичко, музичко, ликовно. Тако сам им, рецимо, из ликовног, после лекције на телевизији о бојама, дала за домаћи да помешају две основне боје и обоје теглу, а док боје, да слушају одломак из Лабудовог језера, што је лекција из музичког. Ове недеље и наставница енглеског је почела с наставом преко гугл учионице.
Ни ђаци учитељице Милане, ни њихови родитељи се не жале, углавном хвале овакав начин рада, баш као и ђаци и родитељи из одељења четвртог разреда учитељице Раде Шовљански, такође из ове школе.
- Ја сам своје одељење организовала у вајбер групу јер сви имају мобилне телефоне, тако да сам ја администратор - каже учитељица Рада. -Сат времена пре часова на телевизији, сви се укључе, ја им се јавим, кажем шта да погледају, пре часа, затим погледају час, запишу најважније информације са њега, а онда им дам додатна упутства или задатке, али водим рачуна да тога не буде много и да задаци буду јасни. Урађене задатке, по свом избору, ђаци ми пошаљу, ја их прегледам, похвалим. Поред тога, деца каче и неке друге своје активности, један ученик свира гитару, други снимају филмиће...
По речима учитељице Раде, у читавом овом послу, поред наставе, можда је најважније стално бити у контакту са својим ученицима, одржавати нит која је, нарочито за ученике нижих разреда, драгоцена.
У сталном контакту са ђацима је и учитељица другог разреда у боравку у новосадској Основној школи „Петефи Шандор” Јована Шанталаб.
- Ми смо се на нивоу школе договорили да са ђацима у нижим разредима радимо преко ел модо платформе, за коју су све учитељице обучене - каже учитељица Јована. - Свих 40 ученика који иду у боравак су се укључили, али док у школи у боравку са децом урадимо домаће, сада то код куће раде родитељи, а ја им углавном качим неке релаксирајуће садржаје, које они лајкују или ако је потребно одговоре ми. То су, у договору са њиховим учитељицама, садржаји везани за ликовно, музичко, физичко и деци су интересантни, па су веома активни.
Већ у првој недељи наставе на даљину, која је за основце почела 17. а за средњошколце 18. марта, 19. су у њу укључени и ђаци који наставу похађају по индивидуалним образовним плановима, а 23. марта су организовани и часови на језицима националних мањина.
У првој недељи учење на даљину одвијало се шест дана у недељи преко Трећег канала РТС за све разреде основне школе и преко платформе РТС планета за средњошколцеи за ђаке у српским школама на Косову.
Настава за основце организована је у получасовним лекцијама од осам до 18 часова за предмете с највећем фондом часова. Ученици од првог до седмог разреда имали су два часа дневно, а осмаци три, од којих су два увек српски језик и математика, а трећи час један од предмета који се полажу на завршном испиту. Остале предмете, као што су музичка култура, ликовна култура, физичко и здравстено васпитање, страни језици, техника и технологија, информатика, школе су за своје ученике организовале саме, у складу са сопственим ресурсима за подршку учењу на даљину и уз коришћење доступних платформи за учење. Од прошлог понедељка у наставу на даљину укључен је и РТС 2, на којем су сада часови за ниже разреде основне школе, док је за више резервисан РТС 3. Основци од првог до седмог разреда сада дневно имају по три часа, а осмаци четири, а наставом су обухваћени сви предемти.
Од почетка минуле недеље на каналу РТС 3 емитује се и настава општеобразовних предмета за средњошколце .Они дневно имају два часа, али и могућност да часове из општеобразовних али и стручних предмета прате на веб страници mojaskola.rtsplanеta.rs. Настава почиње у 15.30 часова.
И настава на даљину са ученицима који наставу похађају на свом матерњем, мањинском језику почела је прошле недеље емитовањем часова матерњег језика за ученике од првог до четвртог разреда на хрватском, мађарском, румунском, русинском и словачком језику. Поред Радио телевизије Војводине, ови часови се снимају и емитују и на другим приватним, мањинским и локалним медијима, па тако Панон РТВ снима и емитује часове на мађарском.
Велику помоћ ђацима у овој, за све новој ситуацији, доноси и чињеница да су родитељи деце до 12 година ослобођени одласка на посао, док наставницима помаже то што је Завод за унапређење образовања и васпитања направио платформе са алатима које могу да користе за овакву наставу.
Даница Девечерска