broken clouds
0°C
08.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Изборна места под лупом, предност јавним просторима

11.03.2020. 08:28 08:32
Пише:
Фото: Dnevnik, ilustracija

Републичка изборна комисија до сада је потврдила четири изборне листе.

Редослед њиховог подношења одредиће и рангирање на гласачком листићу. Прва ће бити листа коалиције окупљене око СНС-а „Александар Вучић – за нашу децу“, друга СПС–ЈС-а, трећа ће бити СРС-а, а четврта СВМ-а. Све те листе поднеле су кандидатуре за свих 250 посланичких места у парламенту Србије.

Из Јавнобележничка комора Србије је саопштено да су за прва четири дана од расписивања избора оверили 349.467 потписа бирача за подршку изборним листама политичких странака или групација, а заказали су овере свима који су до сада поднели писмене захтеве за оверу. По прописима, изборне листе за предстојеће републичке парламентарне изборе, као и за покрајинске и локалне, подносе се одговарајућим изборним комисијама с овереним потписима бирача најкасније до поноћи 10. априла. Заказивање овере потписа бирача код јавних бележника почело је 4. марта, када су расписани избори у Србији, и од тада је 540 правника из јавнобележничких канцеларија утрошило 11.890 радних сати обављајући службену радњу овере потписа бирача. Из ЈКС-а поручују да се сви јавни бележници строго придржавају правила да излазак на терен заказују хронолошки, по редоследу којим политичке странке или групације подносе захтеве, и у складу с расположивим капацитетима. Уз четири листе које су до сада предате, признато је 85.330 оверених потписа.

За бирачко место не може бити одређена просторија у верском, као ни објекту у власништву политичке странке или кандидата за народног посланика, одборника нити члана његове породице

Радикали су кандидатуру поткрепили с 10.585 правноваљаних потписа. Први на листи је њихов председник Војислав Шешељ, а други Милорад Мирчић, трећа Љиљана Михајловић. Високо ранигран, на четвртом месту је син лидера радикала, посланик и у актуелном сазиву Александар Шешељ. Следе Вјерица Радета, Миљан Дамјановић, Немања Шаровић, Наташа Јовановић, Петар Јојић и Божидар Делић. Ту је и новосадски неурохирург Ненад Крајчиновић, профеорка историје Вања Божић, пољопривредник из Сечња Милан Дујковић, радница из Војке Весна Савић, тумач за знаковни језик Зоран Јевтић из Вршца… Последња на листи је пензионерка из Београда Маринка Срећковић. Иако је било медијских спекулација, бивши председник општине Брус после преласка из СНС-а у СРС није међу кандидатима за Народну скупштину.

РИК до сада потврдио четири изборне листе. Прва ће бити листа коалиције окупљене око СНС-аАлександар Вучићза нашу децу“, друга СПСЈС, трећа СРС-а, а четврта СВМ-а

Републичка изборна комисија требало би најкасније до 5. априла да огласи бирачка места на којима ће се гласати. Она се одређују на предлог општинских и градских управа, тако да могу бити предвиђена за највише 2.500 бирача, а најмање 100. За бирачка места се, по правилу, одређују просторије у објектима у јавној својини, а само изузетно и оне које су у објектима у приватној својини. За бирачко место не може бити одређена просторија у верском објекту, објекту у власништву политичке странке или објекту који користи политичка странка, као ни у објекту у власништву кандидата за народног посланика, одборника или члана његове породице.


Војвођански и београдски кандидати СВМ-а

Листа СВМ-а „Савез војвођанских Мађара – Иштван Пастор“ верификована је уз 11.658 правноваљаних потписа. То је уједно и прва листа странке националних мањина. Први на листи је шеф посланичке групе СВМ-а у Скупштини Србије Балинт Пастор, а следи досадашња екипа из парламента  Елвира Ковач, Арпад Фремонд, Золтан Пек, као и Анамарија Вичек. Готово сви кандидати су из Војводине, осим шест из Београда, где СВМ има свој страначки одбор. Последња на листи је др Беата Чаки, директорка болнице у Сенти, а најмлађа међу кандидатима је Каталин Абрахам (2000), студенткиња из Црне Баре. Међу кандидатима је и Суботичанин Данијел Ђивановић, директор „Гранд моторса“, као и први човек суботичке галерије Арпад Блашко. Кандидован је и предузетник из Новог Сада Андреј Тодоровић.


Сви објекти у којима се налазе просторије одређене као бирачка места, без обзира на то да ли су у јавној или приватној својини, док траје гласање сматрају се објектима у јавној употреби. Свако бирачко место мора имати и свој назив, који је, по правилу, и назив објекта у којем је оно. Из РИК-а наводе примере за то: рецимо ОШ „Глумчево брдо“, МЗ Чантавир, или Здравствена станица „Селенча“…

До 20. априла домаћи посматрачи могу поднети РИК-у пријаве за праћење тока избора. У ЦеСИД-у су већ дан након расписивања избора направили свој план. То ће бити 29. мисија те организације у Србији, односно и ЦГ, од 2006. године.

С. Станковић

Пише:
Пошаљите коментар