Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Izborna mesta pod lupom, prednost javnim prostorima

11.03.2020. 08:28 08:32
Piše:
Foto: Dnevnik, ilustracija

Republička izborna komisija do sada je potvrdila četiri izborne liste.

Redosled njihovog podnošenja odrediće i rangiranje na glasačkom listiću. Prva će biti lista koalicije okupljene oko SNS-a „Aleksandar Vučić – za našu decu“, druga SPS–JS-a, treća će biti SRS-a, a četvrta SVM-a. Sve te liste podnele su kandidature za svih 250 poslaničkih mesta u parlamentu Srbije.

Iz Javnobeležnička komora Srbije je saopšteno da su za prva četiri dana od raspisivanja izbora overili 349.467 potpisa birača za podršku izbornim listama političkih stranaka ili grupacija, a zakazali su overe svima koji su do sada podneli pismene zahteve za overu. Po propisima, izborne liste za predstojeće republičke parlamentarne izbore, kao i za pokrajinske i lokalne, podnose se odgovarajućim izbornim komisijama s overenim potpisima birača najkasnije do ponoći 10. aprila. Zakazivanje overe potpisa birača kod javnih beležnika počelo je 4. marta, kada su raspisani izbori u Srbiji, i od tada je 540 pravnika iz javnobeležničkih kancelarija utrošilo 11.890 radnih sati obavljajući službenu radnju overe potpisa birača. Iz JKS-a poručuju da se svi javni beležnici strogo pridržavaju pravila da izlazak na teren zakazuju hronološki, po redosledu kojim političke stranke ili grupacije podnose zahteve, i u skladu s raspoloživim kapacitetima. Uz četiri liste koje su do sada predate, priznato je 85.330 overenih potpisa.

Za biračko mesto ne može biti određena prostorija u verskom, kao ni objektu u vlasništvu političke stranke ili kandidata za narodnog poslanika, odbornika niti člana njegove porodice

Radikali su kandidaturu potkrepili s 10.585 pravnovaljanih potpisa. Prvi na listi je njihov predsednik Vojislav Šešelj, a drugi Milorad Mirčić, treća Ljiljana Mihajlović. Visoko ranigran, na četvrtom mestu je sin lidera radikala, poslanik i u aktuelnom sazivu Aleksandar Šešelj. Slede Vjerica Radeta, Miljan Damjanović, Nemanja Šarović, Nataša Jovanović, Petar Jojić i Božidar Delić. Tu je i novosadski neurohirurg Nenad Krajčinović, profeorka istorije Vanja Božić, poljoprivrednik iz Sečnja Milan Dujković, radnica iz Vojke Vesna Savić, tumač za znakovni jezik Zoran Jevtić iz Vršca… Poslednja na listi je penzionerka iz Beograda Marinka Srećković. Iako je bilo medijskih spekulacija, bivši predsednik opštine Brus posle prelaska iz SNS-a u SRS nije među kandidatima za Narodnu skupštinu.

RIK do sada potvrdio četiri izborne liste. Prva će biti lista koalicije okupljene oko SNS-aAleksandar Vučićza našu decu“, druga SPSJS, treća SRS-a, a četvrta SVM-a

Republička izborna komisija trebalo bi najkasnije do 5. aprila da oglasi biračka mesta na kojima će se glasati. Ona se određuju na predlog opštinskih i gradskih uprava, tako da mogu biti predviđena za najviše 2.500 birača, a najmanje 100. Za biračka mesta se, po pravilu, određuju prostorije u objektima u javnoj svojini, a samo izuzetno i one koje su u objektima u privatnoj svojini. Za biračko mesto ne može biti određena prostorija u verskom objektu, objektu u vlasništvu političke stranke ili objektu koji koristi politička stranka, kao ni u objektu u vlasništvu kandidata za narodnog poslanika, odbornika ili člana njegove porodice.


Vojvođanski i beogradski kandidati SVM-a

Lista SVM-a „Savez vojvođanskih Mađara – Ištvan Pastor“ verifikovana je uz 11.658 pravnovaljanih potpisa. To je ujedno i prva lista stranke nacionalnih manjina. Prvi na listi je šef poslaničke grupe SVM-a u Skupštini Srbije Balint Pastor, a sledi dosadašnja ekipa iz parlamenta  Elvira Kovač, Arpad Fremond, Zoltan Pek, kao i Anamarija Viček. Gotovo svi kandidati su iz Vojvodine, osim šest iz Beograda, gde SVM ima svoj stranački odbor. Poslednja na listi je dr Beata Čaki, direktorka bolnice u Senti, a najmlađa među kandidatima je Katalin Abraham (2000), studentkinja iz Crne Bare. Među kandidatima je i Subotičanin Danijel Đivanović, direktor „Grand motorsa“, kao i prvi čovek subotičke galerije Arpad Blaško. Kandidovan je i preduzetnik iz Novog Sada Andrej Todorović.


Svi objekti u kojima se nalaze prostorije određene kao biračka mesta, bez obzira na to da li su u javnoj ili privatnoj svojini, dok traje glasanje smatraju se objektima u javnoj upotrebi. Svako biračko mesto mora imati i svoj naziv, koji je, po pravilu, i naziv objekta u kojem je ono. Iz RIK-a navode primere za to: recimo OŠ „Glumčevo brdo“, MZ Čantavir, ili Zdravstvena stanica „Selenča“…

Do 20. aprila domaći posmatrači mogu podneti RIK-u prijave za praćenje toka izbora. U CeSID-u su već dan nakon raspisivanja izbora napravili svoj plan. To će biti 29. misija te organizacije u Srbiji, odnosno i CG, od 2006. godine.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar