overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нови образовни смерови и програми по диктату тржишта рада

06.03.2020. 11:14 11:17
Пише:
Фото: vojvodina.gov.rs

НОВИ САД: Централни пратећи догађај овогодишњег Сајма образовања “Путокази”, завршеног данас на Новосадском сајму, свакако је био Округли сто “Компетенције за будућност”, који је организовало Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

Говорећи о дигиталној трансформацији у просвети, помоћница министра образовања задужена за средње образовање и васпитање и образовање одраслих мр Биљана Марић подсетила је да је дигитална трансформација један од циљева Владе Републике Србије, те да она у сектору образовања има за циљ да створи климу у којој ће млади људи после завршеног школовања бити конкурентни на тржишту рада.

Министарство просвете предузело је низ корака у овом правцу, почев од тога да је информатика уведена као обавезан предмет од петог разреда основне школе, преко тога да смо ојачали гимназијске програме овог предмета, а у првом и другом разреду већ се ради по новим програмима, рекла је Биљана Марић, уз напомену да су отворена и 54 одељења за рачунарске и информатичке таленте, те акредитовани и многобројни програми на свим нивоима високог образовања.

По речима помоћнице министра, велика пажња поклања се и оспособљавању наставника, што доказује и чињеница да је прошле године организовано 20.000 обука, а 13.000 наставника прошло је обуке за основни ниво дигиталних компетенција. До сада је за 96 одсто школа, преко академске мреже, обезбеђен и сигуран и безбедан приступ интернету. За цео први резред основне школе обезбеђене су дигиталне учионице, док их за други, пети и шести разред има за сада 500 школа, а ове године биће обезбеђене у још 750 основних, док следеће године овакве учионице стижу и у 500 средњих школа.

Директор Агенције за квалификације професор др Часлав Митровић, говорећи о улози ове агенције у систему образовања, осветлио је послове ове агенције у области развоја стандарда квалификација, признавања страних школских исправа и сертификовања установа које се баве образовањем.

Национални просветни савет прошлог месеца усвојио је нове програме за трећи и четврти разред гимназије и тиме је заокружен процес иновирања редовних гимназијских смерова, започет пре четири године, рекао је председник НПС и директор новосадске Гимназије “Јован Јовановић Змај” др Радивоје Стојковић.


Учење животних вештина

О томе које знање и вештине ће бити неопходни за послове у будућности, говорио је Радован Живковић из Сектора за средње образовање и васпитање и образовање одраслих Министарства просвете. По његовим речима, никад, нарочито у средњем стручном образовању, притиснутом данас захтевима тржишта рада, није било теже предвидети будућност .

Трендови су такви да средње стручно образовање мора уважити чињеницу да ће се у будућности често мењати послови, рекао је Живковић.

То значи, додао је, да оно мора бити флексибилно и уз знање за струку, мора нудити и учење животних вештина, неопходних за ове промене.


Како је додао, овог месеца на одобравање би требало да стигну и нови програми за специјалне гимназијске смерове, међу којима и за потпуно нов гимназијски смер за сценске и аудио визуелне уметности.

По речима др Стојковића, на јесен ће гимназијалце у трећем разреду дочекати девет нових изборних интердисциплинарних програма. Од ових програма, свака гимназија ће изабрати пет, које ће понудити својим ученицима. Ученици ће затим бирати два изборна предмета заступљена са по два часа недељно. Новина ће бити и методе по којима ће се одвијати настава, које обухватају посете компанијама, израду пројеката, а најмање класичну наставу.

По његовим речима, иновирање гимназијских програма на овај начин омогућило је да се у нашем образовном систему задрже класичне гимназије, али и да се у њима ученицима да могућност да делимично и сами креирају своје образовање и полако се усмеравају ка будућем занимању.

Д. Девечерски

Пише:
Пошаљите коментар
Будућност образовања: Гудбај амфитеатри, хелоу скупи кампуси

Будућност образовања: Гудбај амфитеатри, хелоу скупи кампуси

04.03.2020. 08:17 08:20