САД: Данас у Ајови почиње трка за председничке изборе
ДЕ МОЈН: Избори у Ајови, први у дугом процесу избора страначке номинације за америчке председничке изборе крајем године, биће одржани данас, а уочи првог гласања у председничкој трци, демократски кандидати покушавали су да придобију гласаче широм те државе.
Говорећи пред неколико стотина присталица у Седар Рапидсу у недељу, сенатор из Вермонта Берни Сандерс изјавио је да је његов тим у стању да победи и да су они "кампања енергије и узбуђења".
Пит Батиџиџ, 38-годишњи бивши градоначелник Саут Бенда у држави Индијана, осврнуо се на свој новопечени статус, подсетивши да су демократе у прошлости освајале Белу кућу са неким ко је нови у националној политици.
Али бивши потпредседник Џо Бајден, наглашавајући своје деценије искуства у Вашингтону, рекао је гласачима да нема времена за "обуку на радном месту".
Сенаторка из Масачусетса Елизабет Ворен подстакла је своје присталице да "наставе да се боре" ако икада изгубе наду.
У основи ових говора налази се опипљив осећај непредвидивости и стрепње док демократе почињу да бирају кога ће послати у новембарски окршај са председником Доналдом Трампом, констатује АП.
У трци је остало укупно 11 претендента за председничку номинацију - Мајкл Бенет, Џо Бајден, Мајкл Блумберг, Пит Бутиџиџ, Тулси Габард, Ејми Клобучер, Девал Патрик, Берни Сандерс, Том Стејер, Елизабет Ворен и Ендрју Јанг.
Према анкети "Њујорк тајмса", сенатор из Вермонта Сандерс има предност, а подржава га 25 одсто демократских гласача.
Следи Бутиџиџ из Индијане (18 одсто), бивши потпредседник Бајден (17 одсто), а затим Воренова (15 одсто).
За разлику од Бајдена, чија се популарност не мења, Бутиџиџ је у последње време у порасту. Према неким анкетама, Бутиџиџ има највеће шансе да победи Трампа, а следи га Бајден.
Ајова и Њу Хемпшир су важни јер имају релативно мали број гласача (у Ајови постоји већи број свиња него људи), али упркос томе имају битну улогу у самом изборном процесу из простог разлога јер су - прве.
Резултати који се остваре у Ајови и Њу Хемпширу дају прву и реалну слику и процену о популарности кандидата и његовој могућности да привуче гласове.
Prеthodnih година је неколико кандидата одустајало од борбе већ средином фебруара, и то баш због очајних резултата у Ајови и Њу Хемпширу.
Ако победи на следећим предизборима у Њу Хемпширу, где ће се гласати после Ајове, Сандерс би био ближи номинацији, процењује "Њујорк тајмс", који подсећа да милијардер Блумберг, који је на кампању потрошио више од 260 милиона долара, чека такозване предизборе у "супер уторак" почетком марта да се упише у демократску трку за гласаче.
Реч је о првом уторку у марту, када тринаест савезних држава организује избор страначких кандидата и борба озбиљно почиње.
Резултати, уз неколико сати разлике, махом долазе у слично време, па се након њих већ зна ко има најбоље шансе у борби за место кандидата на председничким изборима, а ко треба да размисли о променама у кампањи.
Читав процес бирања тзв. делегата завршава се у јулу када се на страначким конвенцијама бира званични кандидат странака за председничке изборе који ће бити одржани у новембру.
Партија која већ има председника у првом мандату готово увек на примарним изборима изабере управо њега за свог кандидата на наредним изборима. Како се тренутно у Белој кући налази републикански председник Доналд Трамп, републикански предизбори су чисто формални, а у неким савезним државама су и отказани.