SAD: Danas u Ajovi počinje trka za predsedničke izbore
DE MOJN: Izbori u Ajovi, prvi u dugom procesu izbora stranačke nominacije za američke predsedničke izbore krajem godine, biće održani danas, a uoči prvog glasanja u predsedničkoj trci, demokratski kandidati pokušavali su da pridobiju glasače širom te države.
Govoreći pred nekoliko stotina pristalica u Sedar Rapidsu u nedelju, senator iz Vermonta Berni Sanders izjavio je da je njegov tim u stanju da pobedi i da su oni "kampanja energije i uzbuđenja".
Pit Batidžidž, 38-godišnji bivši gradonačelnik Saut Benda u državi Indijana, osvrnuo se na svoj novopečeni status, podsetivši da su demokrate u prošlosti osvajale Belu kuću sa nekim ko je novi u nacionalnoj politici.
Ali bivši potpredsednik Džo Bajden, naglašavajući svoje decenije iskustva u Vašingtonu, rekao je glasačima da nema vremena za "obuku na radnom mestu".
Senatorka iz Masačusetsa Elizabet Voren podstakla je svoje pristalice da "nastave da se bore" ako ikada izgube nadu.
U osnovi ovih govora nalazi se opipljiv osećaj nepredvidivosti i strepnje dok demokrate počinju da biraju koga će poslati u novembarski okršaj sa predsednikom Donaldom Trampom, konstatuje AP.
U trci je ostalo ukupno 11 pretendenta za predsedničku nominaciju - Majkl Benet, Džo Bajden, Majkl Blumberg, Pit Butidžidž, Tulsi Gabard, Ejmi Klobučer, Deval Patrik, Berni Sanders, Tom Stejer, Elizabet Voren i Endrju Jang.
Prema anketi "Njujork tajmsa", senator iz Vermonta Sanders ima prednost, a podržava ga 25 odsto demokratskih glasača.
Sledi Butidžidž iz Indijane (18 odsto), bivši potpredsednik Bajden (17 odsto), a zatim Vorenova (15 odsto).
Za razliku od Bajdena, čija se popularnost ne menja, Butidžidž je u poslednje vreme u porastu. Prema nekim anketama, Butidžidž ima najveće šanse da pobedi Trampa, a sledi ga Bajden.
Ajova i Nju Hempšir su važni jer imaju relativno mali broj glasača (u Ajovi postoji veći broj svinja nego ljudi), ali uprkos tome imaju bitnu ulogu u samom izbornom procesu iz prostog razloga jer su - prve.
Rezultati koji se ostvare u Ajovi i Nju Hempširu daju prvu i realnu sliku i procenu o popularnosti kandidata i njegovoj mogućnosti da privuče glasove.
Prethodnih godina je nekoliko kandidata odustajalo od borbe već sredinom februara, i to baš zbog očajnih rezultata u Ajovi i Nju Hempširu.
Ako pobedi na sledećim predizborima u Nju Hempširu, gde će se glasati posle Ajove, Sanders bi bio bliži nominaciji, procenjuje "Njujork tajms", koji podseća da milijarder Blumberg, koji je na kampanju potrošio više od 260 miliona dolara, čeka takozvane predizbore u "super utorak" početkom marta da se upiše u demokratsku trku za glasače.
Reč je o prvom utorku u martu, kada trinaest saveznih država organizuje izbor stranačkih kandidata i borba ozbiljno počinje.
Rezultati, uz nekoliko sati razlike, mahom dolaze u slično vreme, pa se nakon njih već zna ko ima najbolje šanse u borbi za mesto kandidata na predsedničkim izborima, a ko treba da razmisli o promenama u kampanji.
Čitav proces biranja tzv. delegata završava se u julu kada se na stranačkim konvencijama bira zvanični kandidat stranaka za predsedničke izbore koji će biti održani u novembru.
Partija koja već ima predsednika u prvom mandatu gotovo uvek na primarnim izborima izabere upravo njega za svog kandidata na narednim izborima. Kako se trenutno u Beloj kući nalazi republikanski predsednik Donald Tramp, republikanski predizbori su čisto formalni, a u nekim saveznim državama su i otkazani.