Крушик: Оцене из извештаја ДРИ погрешно протумачене
ВАЉЕВО: Пословодство ваљевског Крушика тврди да је извештај Државне ревизорске институције о пословању те фирме у појединим медијима приказан тако што су оцене извучене из контекста, а такве су, тврде, и оцене народног посланика Мирослава Алексића.
Како се наводи у саопштењу из кабинета директора Крушика поједини медији и Алексић злоупотребом података покушавају да дискредитују резултате фабрике у последњих шест година, када су, тврде у Крушику, уговорени и реализовани извозни послови вредни више од 400 милиона америчких долара, а што је неколико пута више него у prеthodnom периоду.
"Погрешно тумачење навода респектабилне институције коју представља Државна ревизорска институција (ДРИ), а које је настало без увида у документацију на основу које је ДРИ извршила ревизију, нема валидну основу за доношење објективних закључака, додатно отежавају наше пословање и продубљују проблеме на тржишту које су изазвала негативна медијска дешавања око наше фабрике у prеthodnih неколико месеци" наводи се у саопштењу из Крушика.
Кад је реч о извештају ДРИ, у саопштењу се наводи да предузећа ГИМ, Крупник и Југоимпорт СДПР као и сва друга посредничка предузећа у улози комисионара са којима Крушик сарађује, имају закључене комисионе уговоре у којима је Крушик комитент.
"Комисиони уговори између Крушика и комисионара у највећем броју случајева закључују се по ценама на паритету франко-фабрика, док комисионари са крајњим купцем најчешће имају закључене уговоре на паритету ФЦА аеродром или ЦИП аеродром у земљи крајњег корисника", наведено је у саопштењу.
Додаје се да је разлика у цени између цене из комисионог уговора са Крушиком и цене из уговора са крајњим корисником једнака трошковима авионског и друмског транспорта, осигурања, шпедиције и посредника, при чему, према мишљењу Министарства трговине као надлежног ресорног органа, комисионар може уговорити продају комитентове робе на различитим паритетима, у складу са ИНЦОТЕРМС правилима.
Иначе, на свакој извозној дозволи наводи се вредност робе из комисионог уговора са произвођачем Крушиком, а као посебна ставка на извозној дозволи наводе се и консултантски и сви остали трошкови реализације који се тичу наведене разлике у цени.
У конкретном случају, наводи пословодство фабрике, а који је честа тема полемика у јавности, комисионар ГИМ доставио је Крушику уз обрачун извоза комплетну документацију која се тиче извоза Крушикове робе.
При томе, три поменута комисионара (ГИМ, Крупник и Југоимпорт СДПР) нису благовремено достављали обрачуне извоза, те је Крушик приходе и потраживања исказивао на основу својих фактура које су испостављене на основу комисионих уговора.
Увидом у ЈЦИ обрасце, које су благовремено достављали сви комисионари и након каснијег комплетирања документације са документованим доказима о додатним трошковима које су комисионари имали у извршењу посла, утврђено је да износ прихода и потраживања исказан на основу испостављених фактура представља реално исказан износ.
Такође, трошкови авио превоза и посредника документовани су уговорима и фактурама уз доказе да су плаћени.
Све то, како се наводи у саопштењу, јасно је уочљиво из извештаја ДРИ, али се, тврде, "злонамерним интерпретацијама његових појединих делова од стране народног посланика Мирослава Алексића и појединих медијских кућа, поново врше напади на наше предузеће и одбрамбену индустрију у целини".
Пословодство Крушика у саопштењу апелује на јавност, медије и појединце да пословање Крушика не користе за своје дневно-политичке размирице и личне промоције и да престану са даљим објављивањем и злоупотребом података, јер највећу штету ођтога трпе управо Крушик и његови запослени.