scattered clouds
17°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИНОВАТИВНА НАСТАВА Да Винчијев тенк из радионице каћких ђака

28.01.2020. 08:41 08:46
Пише:
Фото: Покрајинска влада

Укрстивши прошлост с виртуелном реалношћу, мултимедијална „кухиња” Основне школе „Ђура Јакшић” у Каћу, под вођством проф. информатике Јасмине Јерковић, а уз свесрдну подршку осталих предметних наставника, реализовала је током протеклог полугодишта више иновативних идеја.

Сарадња мултимедијалне и биолошке секције изнедрила је пројекат током ког су биљке које изазивају алергије упаковали у епоксидну смолу, добивши тако провидне облутке за посматрање и проучавање. Овај савремен материјал за конзервацију употребљен је како би и најосетљивији ђаци могли несметано долазити у додир с овим супстанцама. Читав процес израде и крајњи производ приказан је дигиталним филмом у који је убачен титл на енглеском језику, а осмислиле су га наставнице Јасмина Јерковић и Весна Шћепановић.

Очитавањем QR кода преко бесплатне апликације Zappar добијају се подаци о великанима Николи Тесли, Милутину Миланковићу, Доситеју Обрадовићу, Иви Андрићу, Ђорђу Вајферту

Епоксидна смола употребљена је и за замисао ученика информатичке секције и предмета Свакодневни живот у прошлости. Тако су од зуба времена сачувани новчићи с краја 19. века, пре почетка Другог светског рата, из периода СФРЈ и данашњице, на којима су представљене знамените личности из националне историје. Пројекат је презентован коришћењем Power Поинт-а и картицама проширене реалности, где се очитавањем QR кода преко бесплатне апликације Zappar добијају подаци о великанима Николи Тесли, Милутину Миланковићу, Доситеју Обрадовићу, Иви Андрићу, Ђорђу Вајферту. У плану ове групе ентузијаста из каћке осмолетке јесте да израде 3Д новчиће средњовековне Србије, уколико се нађу људи добре воље који би им поклонили 3Д штампач.

С друге стране, Да Винчијево оклопно возило на људски погон, покривено металним плочама са прорезима кроз које би италијански војници могли да пуцају, а да не буду погођени од непријатељских снага, послужило је као инспирација ученицама шестог разреда Милки Дражић и Милици Братић. Древни уметников изум, који никад није саграђен, спојиле су с новим технологијама, те су механизам испаљивања муниције из средњовековног тенка покренуле уз помоћ програмиране Ардуино картице која управља радом серво мотора.


Најбољи у Војводини

Надахнуће, каже проф. Јерковић, траже у једноставним стварима које их окружују, у контактима са другим културама, у ширењу добрих и корисних ИКТ производа...

– Деца добро прихватају нове идеје, а поготово их мотивише кад виде успех својих другара у оквиру пројекта „Енергија је свуда око нас”, због чега се пре зимског распуста секцији придружило још ђака – каже саговорница, чија је школа тим поводом протеклог четвртка у Покрајинској влади добила награду као најбоља војвођанска осмолетка. – Ово није први пут да ученици својим радом и успесима подстакну своје вршњаке. Тренутно се спремамо за Међународно информатичко такмичење „Јанош Нојман”, тражећи таленте за израду програмских производа који ће, у шест различитих категорија, моћи да онлајн пошаљу своје радове.


И поред проблема у виду мањка опреме и средстава, наставници каћке ОШ „Ђура Јакшић” проналазе мотивацију да своје ученике припреме за надметања високог ранга. Тако је у оквиру Дана информатике у школама Војводине 2019, одржаних у децембру ради популарисања нових технологија у наставним и vannastavnim активностима, признање за резултате постигнуте на републичком такмичењу „Робо ИНТ Инвент” добио ученик Стефан Пољаков, као и његова менторка Јасмина Јерковић. Представивши се пројектом „Астро Пи Мишион Зеро”, коришћењем Хат Сенсе емулатора за мерење температуре, притиска и влажности ваздуха у астронаутској комори, Стефан је, пишући програмски код, послао текстуалну и сликовну поруку Међународној истраживачкој станици у свемиру, те проследио прикупљене податке.

С. Милачић

Пише:
Пошаљите коментар