INOVATIVNA NASTAVA Da Vinčijev tenk iz radionice kaćkih đaka
Ukrstivši prošlost s virtuelnom realnošću, multimedijalna „kuhinja” Osnovne škole „Đura Jakšić” u Kaću, pod vođstvom prof. informatike Jasmine Jerković, a uz svesrdnu podršku ostalih predmetnih nastavnika, realizovala je tokom proteklog polugodišta više inovativnih ideja.
Saradnja multimedijalne i biološke sekcije iznedrila je projekat tokom kog su biljke koje izazivaju alergije upakovali u epoksidnu smolu, dobivši tako providne oblutke za posmatranje i proučavanje. Ovaj savremen materijal za konzervaciju upotrebljen je kako bi i najosetljiviji đaci mogli nesmetano dolaziti u dodir s ovim supstancama. Čitav proces izrade i krajnji proizvod prikazan je digitalnim filmom u koji je ubačen titl na engleskom jeziku, a osmislile su ga nastavnice Jasmina Jerković i Vesna Šćepanović.
Epoksidna smola upotrebljena je i za zamisao učenika informatičke sekcije i predmeta Svakodnevni život u prošlosti. Tako su od zuba vremena sačuvani novčići s kraja 19. veka, pre početka Drugog svetskog rata, iz perioda SFRJ i današnjice, na kojima su predstavljene znamenite ličnosti iz nacionalne istorije. Projekat je prezentovan korišćenjem Power Point-a i karticama proširene realnosti, gde se očitavanjem QR koda preko besplatne aplikacije Zappar dobijaju podaci o velikanima Nikoli Tesli, Milutinu Milankoviću, Dositeju Obradoviću, Ivi Andriću, Đorđu Vajfertu. U planu ove grupe entuzijasta iz kaćke osmoletke jeste da izrade 3D novčiće srednjovekovne Srbije, ukoliko se nađu ljudi dobre volje koji bi im poklonili 3D štampač.
S druge strane, Da Vinčijevo oklopno vozilo na ljudski pogon, pokriveno metalnim pločama sa prorezima kroz koje bi italijanski vojnici mogli da pucaju, a da ne budu pogođeni od neprijateljskih snaga, poslužilo je kao inspiracija učenicama šestog razreda Milki Dražić i Milici Bratić. Drevni umetnikov izum, koji nikad nije sagrađen, spojile su s novim tehnologijama, te su mehanizam ispaljivanja municije iz srednjovekovnog tenka pokrenule uz pomoć programirane Arduino kartice koja upravlja radom servo motora.
Nadahnuće, kaže prof. Jerković, traže u jednostavnim stvarima koje ih okružuju, u kontaktima sa drugim kulturama, u širenju dobrih i korisnih IKT proizvoda...
– Deca dobro prihvataju nove ideje, a pogotovo ih motiviše kad vide uspeh svojih drugara u okviru projekta „Energija je svuda oko nas”, zbog čega se pre zimskog raspusta sekciji pridružilo još đaka – kaže sagovornica, čija je škola tim povodom proteklog četvrtka u Pokrajinskoj vladi dobila nagradu kao najbolja vojvođanska osmoletka. – Ovo nije prvi put da učenici svojim radom i uspesima podstaknu svoje vršnjake. Trenutno se spremamo za Međunarodno informatičko takmičenje „Janoš Nojman”, tražeći talente za izradu programskih proizvoda koji će, u šest različitih kategorija, moći da onlajn pošalju svoje radove.
I pored problema u vidu manjka opreme i sredstava, nastavnici kaćke OŠ „Đura Jakšić” pronalaze motivaciju da svoje učenike pripreme za nadmetanja visokog ranga. Tako je u okviru Dana informatike u školama Vojvodine 2019, održanih u decembru radi popularisanja novih tehnologija u nastavnim i vannastavnim aktivnostima, priznanje za rezultate postignute na republičkom takmičenju „Robo INT Invent” dobio učenik Stefan Poljakov, kao i njegova mentorka Jasmina Jerković. Predstavivši se projektom „Astro Pi Mišion Zero”, korišćenjem Hat Sense emulatora za merenje temperature, pritiska i vlažnosti vazduha u astronautskoj komori, Stefan je, pišući programski kod, poslao tekstualnu i slikovnu poruku Međunarodnoj istraživačkoj stanici u svemiru, te prosledio prikupljene podatke.
S. Milačić