clear sky
13°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Жене у Чоки куће држе, села улепшавају, коло и чардаш воде

27.12.2019. 09:43 09:48
Пише:
Фото: Жене из удружења „Сјај” из Чоке

ЧОКА: Жене у чоканској општини су веома активне у удружењима и културно уметничким друштвима, па тако дају велики допринос друштвеном животу и раду локалне самоуправе.

Оне се окупљају и друже у активима и удружењима жена у свим местима - Чоки, Падеју, Остојићеву, Црној Бари, Врбици, Јазову и Санаду. Поред тога што обављају послове у својим домаћинствима, оне везу, хеклају, штрикају, сликају, израђују разне рукотворине и дају допринос неговању традиција, прате и израђују украсне и употребне предмете модернијих технологија, увек су расположене за чајанке, учествују на кулинарксим такмичењима и да направе колико год треба колача и других гурманлука, када се у њиховом месту или на општинском нивоу одржавају значајне манифестације.

У претпразничном расположењу усталили су се божићно-новогодишњи вашари, пре тога било је свечаности поводом Микулаша, а буде их и другим празничним приликама током године. Радо одговарају на позиве да своје радове представе на изложбама локалног и ширег значаја, па су ове године из више удружења били на смотри стваралаштва сеоских жена Војводине у Шиду.

Аница Јаковљев из Удружења жена у Црној Бари каже да се окупља десетак жена, више раде хеклерај, а све мање се штрика.

- Ту смо увек када год затреба, ако се нешто организује у селу или општини. У Црној Бари је најзначајнија манифестација „Кукурузијада“ почетком октобра, а за „Фестивал добошара“ у Чоки на нашем штанду буде доста ручних радова и посластица. Од колача пмиљене су жербо коцке и козачке капе, као и слана пецива. У селу се много ради код куће. Село је мало, немамо где да се запослимо, проблем је што немамо превоза ни за Чоку, ни за Кикинду, јер је једино организован превоз за старије ђаке у време школске године, а добро је што најмлађи ђаци не морају да путују пошто имамо школу. Живимо и некако се боримо, али младе не можемо да задржимо, одлазе у иностранство - вели Аница Јаковљев.

У Остојићеву жене, рекло би се, коло и чардаш воде у КУД „Др Тихомир Остојић“, Активу жена „Орхидеја“, Удружењу „Пирош тулипан“, али и другим културним и цивилним удружењима.

- Правимо колаче, по старинским рецептима, ручне радове, сликамо и децу учимо старим занатима и обичајима, онако како се некада радило на селу. учимо народне игре што смо некада играли, идемо на такмичења. У Остојићеву смо трећу годину организовали „Фестивал шљиве“, припремамо традиционални свињокољ. Старије жене имају више времена и оне се више укључују у наше активности, а када идемо на разна такмичења и изложбе увек смо међу најбољима - каже председница Удружења „Пирош тулипан“ Каталин Ружа.

На учинак „Орхидеје“ у Остојићеву поносна је председница Марија Ковач, а председница и потпредседница падејског Удружења „Сунце“ Драгица Раданов и Јулиш Смиљански истичу да поред редовних окупљања два пута недељно на радионицама декупажа, организују акције на уређењу места и да за све што раде имају подршку Месне заједнице и Општине Чока.

У седишту општине, Чоки, жене су активне у Секцији за ручне радове  МКУД „Ференц Мора“ и Удружењу жена „Сјај“, а највредније се ангажују у обе дружине.

- На окупу смо од априла,  младо смо удружење, још увек учимо, организујемо се шта и како да радимо, али користимо прилику па смо учествовали на свим манифестацијама у Чоки и околини. Допринеле смо одржавању „Етно фестивала“ и „Ноћи вина“. Углавном нас зову на све манифестације и радо помогнемо у припреми колача, а од редовних активности жене организују чајанке и дружења. Размишљамо шта ће нам бити бренд и планирамо да у последњој недељи у јуну организујемо „Банатске штрудле“ - каже председница удружења „Сјај“ Вера Зарић.

Председница Секције за ручне радове при МКУД „Мора Ференц“ у Чоки Пирошка Фехер додаје да се жене баве ручним радовима, од традиционалних рукотворина веза, хеклераја и штрикања па до декупажа и модернијих техника за украшавање флаша.

- Наш рад се цени у МКУД „Ференц Мора“, наше радове представљамо и на међународним изложбама. Укључене су у активности жене различите доби, пензионерке и домаћице имају највише времена, али прикључују се и млађе које раде и иду у школу, у зависности од слободног времена и других обавеза. Наредне године у априлу ми ћемо бити домаћини изложбе ручних радова чланица Савеза љубитеља ручних радова Војводине. Састајемо се и размењујемо искуства у изради рукотворина са женама из Новог Сада, Дебељаче, Врбаса, Бездана и других војвођанских места - истиче Пирошка Фехер. 

У Врбици је препознатљив рад Удружења „Ђурђевак“. Илона Нађ констатује да у сеоским домаћинствима која се углавном баве пољопривредом посла има од јутра до сутра преко целе године, а највише у производњи пролећног белог лука. Пролећни бели лук је постао бренд Врбице, али Илона Нађ и чланице „Ђурђевка“ кажу да је велика штета што је у селу све мање становника. 


Чувене мекике из Санада

Десетак жена из Удружења „Невен“ у Санаду предводи Црнка Петров, придружује им се повремено још неколицина, а највише присталица имају када припремају мекике.

- Ми смо углавном старије, немамо других обавеза, осим унучади које треба чувати и пазити, али у то све уклапају се и дружења. Биле смо ове године и у Шиду и све то чини нам задовољство. Председница општине Стана Ђембер нам обезбеди превоз, добијемо паре за материјал, све што треба за прављење колача, а ми се организујемо, мало засучемо рукаве и свима буде лепо. Дружимо се уз песму и игру на чајанкама, одазивамо се на сваки позив. Оно што радимо лепо је прихваћено од мештана, за учеснике Сусрета овчара  који се одржава у Санаду печемо мекике, као и за сусрете ловаца - испричала је Црнка Петров.

Од рукотворина она штрика велике мараме и шалове, док остале жене највише везу и хеклају.

- Добро би било да неко дође са стране па да све покупује, јер то је све толико лепо и вредно, израђено вредним рукама Санадкиња - поносна је Црнка Петров, која је два пута заредом прву награду освојила на чоканском „Фестивалу добошара“ за најукуснију добош торту.


Удружење жена „Арвачка“ из Јазова окупља око 25 жена и баве се широким спекторм активности. Где год се појаве на манифестацијама, увек се истичу изузетно уређеним штандом у етно стилу. У рад су укључене Тамара Ваштаг и Барбара Винтер, студенткиње у Суботици и Новом Саду. Кажу да када долазе кући за викенд нађу времена и за активности у Удружењу „Арвачка“, јер углавном су тада жене из села на окупу. 

- Рад жена из удружења „Арвачка“ је у селу поприлично цењен и поштован. Упућени смо када год је прилика да радимо заједно, трудимо се да све у селу функционише са расположивим снагама - наглашава председник МЗ Јазово Лука Видаковић.

Милорад Митровић

Пројекат „Фокус на Чоку“ реализује ДВП Продукција, а суфинансира Општина Чока. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не одражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

Фото: М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар
Прослављен Дан општине Чока: Завет заједничког живљења

Прослављен Дан општине Чока: Завет заједничког живљења

25.07.2019. 20:54 19:28