Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Žene u Čoki kuće drže, sela ulepšavaju, kolo i čardaš vode

27.12.2019. 09:43 09:48
Piše:
Foto: Žene iz udruženja „Sjaj” iz Čoke

ČOKA: Žene u čokanskoj opštini su veoma aktivne u udruženjima i kulturno umetničkim društvima, pa tako daju veliki doprinos društvenom životu i radu lokalne samouprave.

One se okupljaju i druže u aktivima i udruženjima žena u svim mestima - Čoki, Padeju, Ostojićevu, Crnoj Bari, Vrbici, Jazovu i Sanadu. Pored toga što obavljaju poslove u svojim domaćinstvima, one vezu, heklaju, štrikaju, slikaju, izrađuju razne rukotvorine i daju doprinos negovanju tradicija, prate i izrađuju ukrasne i upotrebne predmete modernijih tehnologija, uvek su raspoložene za čajanke, učestvuju na kulinarksim takmičenjima i da naprave koliko god treba kolača i drugih gurmanluka, kada se u njihovom mestu ili na opštinskom nivou održavaju značajne manifestacije.

U pretprazničnom raspoloženju ustalili su se božićno-novogodišnji vašari, pre toga bilo je svečanosti povodom Mikulaša, a bude ih i drugim prazničnim prilikama tokom godine. Rado odgovaraju na pozive da svoje radove predstave na izložbama lokalnog i šireg značaja, pa su ove godine iz više udruženja bili na smotri stvaralaštva seoskih žena Vojvodine u Šidu.

Anica Jakovljev iz Udruženja žena u Crnoj Bari kaže da se okuplja desetak žena, više rade hekleraj, a sve manje se štrika.

- Tu smo uvek kada god zatreba, ako se nešto organizuje u selu ili opštini. U Crnoj Bari je najznačajnija manifestacija „Kukuruzijada“ početkom oktobra, a za „Festival dobošara“ u Čoki na našem štandu bude dosta ručnih radova i poslastica. Od kolača pmiljene su žerbo kocke i kozačke kape, kao i slana peciva. U selu se mnogo radi kod kuće. Selo je malo, nemamo gde da se zaposlimo, problem je što nemamo prevoza ni za Čoku, ni za Kikindu, jer je jedino organizovan prevoz za starije đake u vreme školske godine, a dobro je što najmlađi đaci ne moraju da putuju pošto imamo školu. Živimo i nekako se borimo, ali mlade ne možemo da zadržimo, odlaze u inostranstvo - veli Anica Jakovljev.

U Ostojićevu žene, reklo bi se, kolo i čardaš vode u KUD „Dr Tihomir Ostojić“, Aktivu žena „Orhideja“, Udruženju „Piroš tulipan“, ali i drugim kulturnim i civilnim udruženjima.

- Pravimo kolače, po starinskim receptima, ručne radove, slikamo i decu učimo starim zanatima i običajima, onako kako se nekada radilo na selu. učimo narodne igre što smo nekada igrali, idemo na takmičenja. U Ostojićevu smo treću godinu organizovali „Festival šljive“, pripremamo tradicionalni svinjokolj. Starije žene imaju više vremena i one se više uključuju u naše aktivnosti, a kada idemo na razna takmičenja i izložbe uvek smo među najboljima - kaže predsednica Udruženja „Piroš tulipan“ Katalin Ruža.

Na učinak „Orhideje“ u Ostojićevu ponosna je predsednica Marija Kovač, a predsednica i potpredsednica padejskog Udruženja „Sunce“ Dragica Radanov i Juliš Smiljanski ističu da pored redovnih okupljanja dva puta nedeljno na radionicama dekupaža, organizuju akcije na uređenju mesta i da za sve što rade imaju podršku Mesne zajednice i Opštine Čoka.

U sedištu opštine, Čoki, žene su aktivne u Sekciji za ručne radove  MKUD „Ferenc Mora“ i Udruženju žena „Sjaj“, a najvrednije se angažuju u obe družine.

- Na okupu smo od aprila,  mlado smo udruženje, još uvek učimo, organizujemo se šta i kako da radimo, ali koristimo priliku pa smo učestvovali na svim manifestacijama u Čoki i okolini. Doprinele smo održavanju „Etno festivala“ i „Noći vina“. Uglavnom nas zovu na sve manifestacije i rado pomognemo u pripremi kolača, a od redovnih aktivnosti žene organizuju čajanke i druženja. Razmišljamo šta će nam biti brend i planiramo da u poslednjoj nedelji u junu organizujemo „Banatske štrudle“ - kaže predsednica udruženja „Sjaj“ Vera Zarić.

Predsednica Sekcije za ručne radove pri MKUD „Mora Ferenc“ u Čoki Piroška Feher dodaje da se žene bave ručnim radovima, od tradicionalnih rukotvorina veza, hekleraja i štrikanja pa do dekupaža i modernijih tehnika za ukrašavanje flaša.

- Naš rad se ceni u MKUD „Ferenc Mora“, naše radove predstavljamo i na međunarodnim izložbama. Uključene su u aktivnosti žene različite dobi, penzionerke i domaćice imaju najviše vremena, ali priključuju se i mlađe koje rade i idu u školu, u zavisnosti od slobodnog vremena i drugih obaveza. Naredne godine u aprilu mi ćemo biti domaćini izložbe ručnih radova članica Saveza ljubitelja ručnih radova Vojvodine. Sastajemo se i razmenjujemo iskustva u izradi rukotvorina sa ženama iz Novog Sada, Debeljače, Vrbasa, Bezdana i drugih vojvođanskih mesta - ističe Piroška Feher. 

U Vrbici je prepoznatljiv rad Udruženja „Đurđevak“. Ilona Nađ konstatuje da u seoskim domaćinstvima koja se uglavnom bave poljoprivredom posla ima od jutra do sutra preko cele godine, a najviše u proizvodnji prolećnog belog luka. Prolećni beli luk je postao brend Vrbice, ali Ilona Nađ i članice „Đurđevka“ kažu da je velika šteta što je u selu sve manje stanovnika. 


Čuvene mekike iz Sanada

Desetak žena iz Udruženja „Neven“ u Sanadu predvodi Crnka Petrov, pridružuje im se povremeno još nekolicina, a najviše pristalica imaju kada pripremaju mekike.

- Mi smo uglavnom starije, nemamo drugih obaveza, osim unučadi koje treba čuvati i paziti, ali u to sve uklapaju se i druženja. Bile smo ove godine i u Šidu i sve to čini nam zadovoljstvo. Predsednica opštine Stana Đember nam obezbedi prevoz, dobijemo pare za materijal, sve što treba za pravljenje kolača, a mi se organizujemo, malo zasučemo rukave i svima bude lepo. Družimo se uz pesmu i igru na čajankama, odazivamo se na svaki poziv. Ono što radimo lepo je prihvaćeno od meštana, za učesnike Susreta ovčara  koji se održava u Sanadu pečemo mekike, kao i za susrete lovaca - ispričala je Crnka Petrov.

Od rukotvorina ona štrika velike marame i šalove, dok ostale žene najviše vezu i heklaju.

- Dobro bi bilo da neko dođe sa strane pa da sve pokupuje, jer to je sve toliko lepo i vredno, izrađeno vrednim rukama Sanadkinja - ponosna je Crnka Petrov, koja je dva puta zaredom prvu nagradu osvojila na čokanskom „Festivalu dobošara“ za najukusniju doboš tortu.


Udruženje žena „Arvačka“ iz Jazova okuplja oko 25 žena i bave se širokim spektorm aktivnosti. Gde god se pojave na manifestacijama, uvek se ističu izuzetno uređenim štandom u etno stilu. U rad su uključene Tamara Vaštag i Barbara Vinter, studentkinje u Subotici i Novom Sadu. Kažu da kada dolaze kući za vikend nađu vremena i za aktivnosti u Udruženju „Arvačka“, jer uglavnom su tada žene iz sela na okupu. 

- Rad žena iz udruženja „Arvačka“ je u selu poprilično cenjen i poštovan. Upućeni smo kada god je prilika da radimo zajedno, trudimo se da sve u selu funkcioniše sa raspoloživim snagama - naglašava predsednik MZ Jazovo Luka Vidaković.

Milorad Mitrović

Projekat „Fokus na Čoku“ realizuje DVP Produkcija, a sufinansira Opština Čoka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne odražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.

Foto: M. Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar
Proslavljen Dan opštine Čoka: Zavet zajedničkog življenja

Proslavljen Dan opštine Čoka: Zavet zajedničkog življenja

25.07.2019. 20:54 19:28