Мали: "Србија 2025" биће историјско дело које остаје иза нас
БЕОГРАД: Инвестициони план "Србија 2025" хоћемо да завршимо у наредних пет година и да то буде историјско дело које остаје иза свих нас, изјавио је министар финансија Синиша Мали, додајући да је то визија и идеја председника Александра Вучића.
Мали поводом инвестиционог плана развоја од 10 милијарди евра, који ће бити представљен за викенд, казе да садашњи буџет то може да испрати, јер имамо позитивну стопу раста, суфицит у буџету, никад мању незапосленост, јавни дуг под контролом....
Планом "Србија 2025" зелимо да после 2025. не постоји грађанин који нема прикључак за воду, канализацију, да је Србија умрежена аутопутевима, сви локални путеви сређени..., каже Мали у интервјуу за Курир.
Он најављује да ће председник Вучић представити план развоја и у просвети, здравству, туризму, заштити животне средине, градњи фабрика за пречишћавање отпадних вода, станова за младе брачне парове, изградњи нове линије метроа у Београду...
Новац за то, како је рекао, обезбеђује се и из буџета и из разних кредитних линија.
Мали истиче и да план Србија 2025 нема везе с почетком изборне кампање и да је он само логичан наставак реформи које су започете 2014. године.
Буџет за 2020. годину је прекретница економске политике, владе зато што с повећањем плата и пензија и са никада висе новца који инвестирамо у развој инфраструктуре зелимо да убрзамо раст насе економије. И Светска банка каже да стопа раста од седам одсто није недостизна. То желимо да достигнемо заједно с пројектом "Србија 2025". Најважнији циљ је да у најкраћем периоду подигнемо стандард грађана Србије, рекао је Мали.
Он наводи и да је у буџету за 2020 годину опредељено 250 милиона евра за изградњу националног стадиона.
Очекујем да наредних дана буде изабран пројектант посто је тендер при крају, а пристигле су четири понуде, каже Мали и истиче да ће пројекат да подигне цео тај део Београда. Најављује да ће у првој фази бити изграђено и шест стадиона у другим градовима Србије.
Упитан да ли себе види у наредној влади, каже да не размишља о томе, али да му је важно да буде у тиму Александра Вучића.
Досадашњи рад владе оцењује као врло добар, односно оценом четири, додајући да премијерка Ана Брнабић ради одлицан посао, али да увек оставља могућност да буду бољи и ефикаснији, раде висе и имају одлицан успех.
Поводом најављених промена у СНС, Мали каже да се слаже с Вучићем.
Не бежимо од одговорности. На више примера је СНС то доказао. Где год је била индикација да је неко од насих чланова направио, нешто што је супротно закону, они су осетили последице, тај је процесуиран и трпео је последице у странци, каже Мали.
Сматра и да се бојкоту избора који најављује део опозиције придаје превелики значај, наводећи да бојкот има везе са тим што они немају политику и програм, а не са изборним условима.
Народ неће политику мржње и личних напада, превасходно на председника Вучића и његову породицу, оцењује Мали.
Он каже и да су сви који су боре да Србија иде напред на мети напада опозиције укључујући и њега, додајући да су то људи који хоће да имају приватну корист од напретка Србије.
Поводом одсуства реакције коалиционих партнера, укључујући и СПС, поводом напада опозиције, Мали каже да је то јасно и њима замерено.
Учиниће све да буду ту поред вас, а када је проблем, онда је то борба СНС, оцењује Мали.
Он каже да ће се разговори после избора тек водити, али да ће се на другачији начин причати с потенцијалним партнерима.
Неке ствари сигурно треба да се промене. Ако смо заједно у нечему, ако гурамо напред, ако смо ми из СНС ту да вас бранимо, онда то мора да важи и за вас, поручује Мали.
Поводом поништавања доктората, каже да му није било лако.
Како да ми буде када нека политичка комисија одузме нешто зашта сте се борили и радили, наводи Мали и додаје да је то потуно политички процес који траје пет година.
Вучић ми је рекао да сам испао будала сто га нисам поцепао и да на крају напишем и нови. У том тренутку нисам реаговао на прави начин, каже Мали и додаје да ће у наредном периоду размислити да ли да пише нови докторат и на ком факултету.