Дејановић: У Србији постоји тежак дечји рад
БЕОГРАД: Министарка задужена за демографију Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да у Србији и даље постоји тежак дечји рад и указала да је то проблем културолошке природе.
"Деца у неки селима добијају велики аплауз од породица зато што не иду у школу, јер има у кући да се ради, па некада и физички тешко", рекла је министарка у изјави новинарима пред почетак Сваета за права детета у Влади Србије.
Она је истакла да је ако дете ради физички тежак посао дуже од два дана, то проблематично са аспекта људских права и права детета.
Поред руралних средина, она пробелм дечијег рада примећује и у великим градовима, у такозваним "уличним ситуацијама".
"Са тиме се морамо суочавти и то морамо решавати", поручила је министрака Ђукић Дејановић.
Као проблеме које треба решавати у 2020, а тичу се права детета она је издвојила проблем свих облика насиља, али и јачање свести о значају раног развоја у првих 1.000 дана након рођења детета.
Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић рекла је да се, од укупно 392 препоруке које је Србија добила од различитих тела УН у области људских права, 27 одсто односи на унапређење положаја деце.
Те препоруке се углавном односе на превенцију и заштиту однасиља, превенцију дечјег рада, као и на регулативу која се тиче успостављања институције заштитника за права детета.
У фукусу је, према речима Пауновић, и положај ромске деце и њихово веће учешче у образовању, пре свега предшколском.
"Неке препоруке су већ реализоване, а на некима ће се радити током 2020. године", рекла је Пауновић.
Државна секретарка у Министарству за рад, борачка и социјална питања Стана Божовић навела је да је јуче завршена јавна расправа о националној стратегији за превенцију и заштиту деце од насиља.
Према њеним речима, у јавној расправи која је одржана у пет градова Србије - Беогарду, Новом Саду, Врању, Ужицу и Новом Пазару, у чествовала су и деца.
Божовић је истакла, да су деца од медија тражила и буквавло молила на то да се сузбију негативни примери и сензације у извештавању.
"Деца хоће примере љубави, алутруизма, све што искључује насиље, то је буквално молба деце", закључила је Божовић и замолила медије да тај апел чују и уваже.