Поповић у ласер центру у Сегедину: Шанса за српске инжењере
СЕГЕДИН: Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић обишао је данас центар за ласерска истраживања „ЕЛИ-АЛПС“ у Сегедину, који је један од највећих истраживачких и развојних пројеката у Европи, и поручио да ће и српски стручњаци имати могућност да у њему раде.
Ласерски истраживачки центар министар Поповић је обишао са мађарским колегом Ласлом Палковичем, са којим је, каже, разговарао о сарадњи српских и мађарских стручњака који се баве ласерским технологијама.
"Договорио сам се са мојим колегом да ћемо развити сарадњу наших стручњака и експерата који се баве ласерским технологијама у свим областима, од машиноградње, аутомобилске индустрије, војне индустрије, биотехнологија, најновијих технологија везаних за нуклеарна истраживања, медицину, и за све остале гране где се користе ласери. Сигуран сам да ћемо ускоро имати могућност да наши стручњаци раде у овом центру", рекао је Поповић.
Министар наводи да је тај центар у Сегедину најмодернији и највећи ласерски центар у Европи, који је Европска унија финансирала са 400 милиона евра.
Европска унија је у тај пројекат укупно уложила милијарду евра, а осталих 600 милиона евра наменила је за изградњу још два слична центра у Румунији и Чешкој.
Министар Палкович каже да су тема њиховог разговора била и нуклеарна истрживања, која је, додаје, важна тема за обе државе и од користи за читаво друштво.
Навео је и да је центар у Сегедину направљен као кориснички центар, где научници и остали стручњаци који имају неки пројекат могу да користе ресурсе центра и тестирају своје идеје.
Палкович је казао да је у простору тог центра физичар Жерар Муру применио свој ласерски концепт за који је прошле године добио Нобелову награду за ласерску иновацију.
Жерар Муру и његова колегиница Дона Стрикланд су тим конептом отворили пут ка најкраћим и најинтензивнијим ласерским импулсима које је створило човечанство.
„ЕЛИ-АЛПС“ је центар за ласерска истраживања у Сегедину и део је највећег истраживачког и развојног пројекта не само у Мађарској, већ и у Европи.
У њему се производи највећи број ласерских импулса на свету, који су истовремено и најкраћи, што омогућава проучавање атомских процеса у молекулима.
Основна идеја пројекта јесте да широм света испоручује ласерске импулсе и друге изворе светлости.
Истраживања института усмерена су на физику, биологију, хемију, медицину и боље познавање материја и молекула.