Будућност зависи од младих орнитолога
Српски орнитолози ових дана имају добрих разлога за славље, јер обележавају 30 година постојања Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
У три деценије преданог рада, Друштво је препознато као стручно удружење, без чијег се деловања не би могао замислити систем заштите природе у нашој земљи. Вредни чланови учествовали су у прикупљању података у сврху успостављања нових заштићених подручја, праћењу стања птица и природе у постојећим заштићеним подручијима, али и у успостављању мреже Међународно значајних подручја за птице. Захваљујући њиховим напорима, од ишчезавања су спасене бројне угрожене врсте, попут орла крсташа, сиве ветрушке, степског сокола и модровране, док су десетинама других врста птица повећали шансе за опстанак.
- Новембар смо посветили осврту на динамичан рад Друштва у протекле три деценије - казао је извршни директор Милан Ружић. - Поносни смо на остварено, али и свесни да је пред нама велика борба за очување природе и дивљих птица, како у Србији, тако и у свету. Наши чланови и волонтери су наша највећа снага, без којих Друштво не би опстало и постигло толико значајних резултата. Наше суштинско опредељење јесте јачање наших капацитета, повећање броја активности, појединаца и институција са којима сарађујемо.
По његовим речима, на иницијативу групе орнитолога и љубитеља птица основано је првобитно Друштво за заштиту и проучавање птица Војводине, а временом је друштво расло, осавременило рад и повећало број активности. Визија развоја удружења била је приступање највећој глобалној мрежи за заштиту птица и природе “БирдЛифе Интернатионал”, што су постигли кроз успостављање нове управљачке структуре и промену имена у Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.
- Кроз образовне активности које се спроводе на предавањима и истраживачким камповима и излетима, прошле су хиљаде љубитеља природе свих узраста - каже Ружић и додаје да су чланови посебно посвећени образовању младих, јер на њима свет остаје и у зависности од њиховог ангажовања, зависиће и будућност заштите птица и природе у Србији.
Како каже, од самог почетка, Друштво је издавало стручни часопис “Цицониа”, који је био и остао једини орнитолошки часопис у Србији. Од 2009. године издају и популарни магазин за љубитеље птица и природе “Детлић”, који је и једини природњачки магазин таквог типа у нашој земљи. Након тога су се низала бројна стручна и популарна издања, монографије, а круна издавачке делатности је “Црвена књига птица Србије” из ове године. Последњу деценију Друштво је учествовало у стварању популарних телевизијских серијала и документарних филмова које је погледало више милиона људи у Србији и региону.
И. Бакмаз