Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ГЕРОНТОЛОШКИ ЦЕНТАР „НОВИ САД” Од домског смештаја до дружења у клубовима

11.11.2019. 12:59 13:03
Пише:
Фото: Геронтолошки центар на Лиману Фото: С. Шушњевић

Приликом оснивања Геронтолошког центра „Нови Сад” 1964. године, у домском смешатају је било 80 корисника, а сада, након 55 година, установа има 868 становника у институционалном виду збрињавања, док још око 180 њих чека на свој нови дом.

Како је рекла директорка те установе Славица Шкрбић, Геронтолошки центар под својим окриљем има три дома за старије суграђане - на Лиману, Новом насељу и у Футогу, као и Прихватилиште за одрасла и старија лица у Футогу, које финансира Град.

– Прошле године смо реновирали објекат у Футогу и проширили капацитете, тако да сада имамо најсавременији објекат те намене у региону, чији је капацитет 60 корисника – каже Славица Шкрбић. – Осим такве врсте  збрињавања, пружамо и отворене облике социјалне заштите, јер у граду и приградским насељима имамо 19 клубова, затим Прихватну станицу за одрасла и старија лица, односно Свратиште за бескућнике, као и Дневни боравак за стара и одрасла лица, затим помоћ и негу у кући у оквиру које  наше неговатељице и медицинске сестре одлазе у кућне посете код наших корисника, којих има око 350. Све отворене облике услуга финанира Град, док је за домски смештај финансијер Покрајина.

Организујемо програм рачунарског описмењавања старих, који је започет ове године. У оквиру радне јединице „Прихватилиште” имамо пластеник, у којем наши корисници, заједно с нашим стручним радницима, производе здраво, органско поврће, као део радноокупационе терапије (Славица Шкрбић)

По њеним речима, Геронтолошки центар има највише лиценцираних услуга. У ствари, све услуге које се пружају на нивоу града су лиценциране, осим клубова.

– Ниједна установа у Србији није у могућности да има лиценцу за клубове јер не постоји законско упориште за то – казала је директорка. – Имамо и низ додатних програмских активности које финансирају заједно Покрајина и Град, па тако већ две године реализујемо превоз непокретних и тешко покретних корисника санитетским возилом. Првенствено је транспорт намењен корисницима помоћи у кући, који тешко могу да оду на лекарске прегледе у установе здравствене заштите. Организујемо и програм рачунарског описмењавања старих,  који је започет ове године. У оквиру радне јединице „Прихватилиште” имамо пластеник, у којем наши корисници, заједно с нашим стручним радницима, производе здраво, органско поврће као део радноокупационе терапије.


Ускоро акредитација за обуку за геронтонеговатељице

Геронтолошки центар ће ускоро добити и акредитацију за обуку за геронтонеговатељице јер то могу бити само особе које имају завршену такву обуку. Такође ће имати могућност да помогну својим запосленима који желе да се преквалификују у неговатељице јер, факат, тих радних профила фали. Геронтонеговатељице раде у оквиру домског смештаја, Прихватилишта и помоћи и неге у кући и посао је искључиво везан за негу корисника: од пресвлачења, превијања, купања, храњење, а морају знати и основе пружања прве помоћи и слично.


Како је објаснила помоћница директорке Исидора Петковић у клубовима старији могу провести лепо време са својом генерацијом, али не остају ту, већ иду својим кућама и породицама.

– Смисао такве социјалне заштите је подршка старијим људима који су самостални и функционални и не морају да живе у дому, али су добродошли у неки од клубова да се друже, упознају нове људе својих година и проведу квалитетно време с њима – рекла је Исидора Петковић. – Основни циљ им је превенција патолошког старења и одржавање функционалности и активности старије особе, што је више могуће. С друге стране, имају леп увод у установу и социјалну заштиту јер се већина на крају одлучи да буде корисник домског смештаја.

У оквиру услуга Дневног боравка за стара лица обезбеђено је возило које одлази по кориснике. Они ту имају обезбеђен доручак, ручак и ужину, као и здравствену негу, физикалну и радноокупациону терапију. Након 15 часова возило их враћа кућама.

– Свратиште је пак намењено корисницима који се нађу у материјалном, здравственом, социјалном и угроженом стању, а немају никог од породице, па привремено буду код нас на смештају док се мало не опораве – каже Исидора Петковић. – Они ту долазе слободном вољом, а дочекају их стручни радници и омогуће им услове за купање, дају им оброк и топао напитак и поклоне им чисту гардеробу. Сваки појединац на располагању има два сата, затим долази нова тура. Дневно у зимским месецима збринемо и до 40 корисника.

Геронтолошки центар је установа с дугом традицијом пружања услуга социјалне заштите. Да би се постало корисник услуга домског смештаја у неком од домова те установе, неопходно је обратити се Центру за социјални рад. Он доноси решење о смештају, а корисници могу изразити жељу у коју установу да буду смештени. Када Центар утврди да су испуњени услови, доноси се решење и документација се прослеђује Геронтолошком центру.

И. Бакмаз

Фото: С. Шушњевић 

 

 

 

Пише:
Пошаљите коментар
Обележено 55 година рада Геронтолошког центра Нови Сад

Обележено 55 година рада Геронтолошког центра Нови Сад

17.10.2019. 08:41 08:43