Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

GERONTOLOŠKI CENTAR „NOVI SAD” Od domskog smeštaja do druženja u klubovima

11.11.2019. 12:59 13:03
Piše:
Foto: Gerontološki centar na Limanu Foto: S. Šušnjević

Prilikom osnivanja Gerontološkog centra „Novi Sad” 1964. godine, u domskom smešataju je bilo 80 korisnika, a sada, nakon 55 godina, ustanova ima 868 stanovnika u institucionalnom vidu zbrinjavanja, dok još oko 180 njih čeka na svoj novi dom.

Kako je rekla direktorka te ustanove Slavica Škrbić, Gerontološki centar pod svojim okriljem ima tri doma za starije sugrađane - na Limanu, Novom naselju i u Futogu, kao i Prihvatilište za odrasla i starija lica u Futogu, koje finansira Grad.

– Prošle godine smo renovirali objekat u Futogu i proširili kapacitete, tako da sada imamo najsavremeniji objekat te namene u regionu, čiji je kapacitet 60 korisnika – kaže Slavica Škrbić. – Osim takve vrste  zbrinjavanja, pružamo i otvorene oblike socijalne zaštite, jer u gradu i prigradskim naseljima imamo 19 klubova, zatim Prihvatnu stanicu za odrasla i starija lica, odnosno Svratište za beskućnike, kao i Dnevni boravak za stara i odrasla lica, zatim pomoć i negu u kući u okviru koje  naše negovateljice i medicinske sestre odlaze u kućne posete kod naših korisnika, kojih ima oko 350. Sve otvorene oblike usluga finanira Grad, dok je za domski smeštaj finansijer Pokrajina.

Organizujemo program računarskog opismenjavanja starih, koji je započet ove godine. U okviru radne jedinice „Prihvatilište” imamo plastenik, u kojem naši korisnici, zajedno s našim stručnim radnicima, proizvode zdravo, organsko povrće, kao deo radnookupacione terapije (Slavica Škrbić)

Po njenim rečima, Gerontološki centar ima najviše licenciranih usluga. U stvari, sve usluge koje se pružaju na nivou grada su licencirane, osim klubova.

– Nijedna ustanova u Srbiji nije u mogućnosti da ima licencu za klubove jer ne postoji zakonsko uporište za to – kazala je direktorka. – Imamo i niz dodatnih programskih aktivnosti koje finansiraju zajedno Pokrajina i Grad, pa tako već dve godine realizujemo prevoz nepokretnih i teško pokretnih korisnika sanitetskim vozilom. Prvenstveno je transport namenjen korisnicima pomoći u kući, koji teško mogu da odu na lekarske preglede u ustanove zdravstvene zaštite. Organizujemo i program računarskog opismenjavanja starih,  koji je započet ove godine. U okviru radne jedinice „Prihvatilište” imamo plastenik, u kojem naši korisnici, zajedno s našim stručnim radnicima, proizvode zdravo, organsko povrće kao deo radnookupacione terapije.


Uskoro akreditacija za obuku za gerontonegovateljice

Gerontološki centar će uskoro dobiti i akreditaciju za obuku za gerontonegovateljice jer to mogu biti samo osobe koje imaju završenu takvu obuku. Takođe će imati mogućnost da pomognu svojim zaposlenima koji žele da se prekvalifikuju u negovateljice jer, fakat, tih radnih profila fali. Gerontonegovateljice rade u okviru domskog smeštaja, Prihvatilišta i pomoći i nege u kući i posao je isključivo vezan za negu korisnika: od presvlačenja, previjanja, kupanja, hranjenje, a moraju znati i osnove pružanja prve pomoći i slično.


Kako je objasnila pomoćnica direktorke Isidora Petković u klubovima stariji mogu provesti lepo vreme sa svojom generacijom, ali ne ostaju tu, već idu svojim kućama i porodicama.

– Smisao takve socijalne zaštite je podrška starijim ljudima koji su samostalni i funkcionalni i ne moraju da žive u domu, ali su dobrodošli u neki od klubova da se druže, upoznaju nove ljude svojih godina i provedu kvalitetno vreme s njima – rekla je Isidora Petković. – Osnovni cilj im je prevencija patološkog starenja i održavanje funkcionalnosti i aktivnosti starije osobe, što je više moguće. S druge strane, imaju lep uvod u ustanovu i socijalnu zaštitu jer se većina na kraju odluči da bude korisnik domskog smeštaja.

U okviru usluga Dnevnog boravka za stara lica obezbeđeno je vozilo koje odlazi po korisnike. Oni tu imaju obezbeđen doručak, ručak i užinu, kao i zdravstvenu negu, fizikalnu i radnookupacionu terapiju. Nakon 15 časova vozilo ih vraća kućama.

– Svratište je pak namenjeno korisnicima koji se nađu u materijalnom, zdravstvenom, socijalnom i ugroženom stanju, a nemaju nikog od porodice, pa privremeno budu kod nas na smeštaju dok se malo ne oporave – kaže Isidora Petković. – Oni tu dolaze slobodnom voljom, a dočekaju ih stručni radnici i omoguće im uslove za kupanje, daju im obrok i topao napitak i poklone im čistu garderobu. Svaki pojedinac na raspolaganju ima dva sata, zatim dolazi nova tura. Dnevno u zimskim mesecima zbrinemo i do 40 korisnika.

Gerontološki centar je ustanova s dugom tradicijom pružanja usluga socijalne zaštite. Da bi se postalo korisnik usluga domskog smeštaja u nekom od domova te ustanove, neophodno je obratiti se Centru za socijalni rad. On donosi rešenje o smeštaju, a korisnici mogu izraziti želju u koju ustanovu da budu smešteni. Kada Centar utvrdi da su ispunjeni uslovi, donosi se rešenje i dokumentacija se prosleđuje Gerontološkom centru.

I. Bakmaz

Foto: S. Šušnjević 

 

 

 

Piše:
Pošaljite komentar
Obeleženo 55 godina rada Gerontološkog centra Novi Sad

Obeleženo 55 godina rada Gerontološkog centra Novi Sad

17.10.2019. 08:41 08:43