Пивари издавачи српског крими стрипа: И наши суперхероји добили своје крафт пиво
Стрипаџија Данијел Визи представио је свој први стрип у „Бркиној Марини“, чије издавање је финансирала пивара „Збир“ и уједно преузела све точилице у овом локалу у петак поподне.
Филмске илустрације потписује Зоран Јовичић, док је за боју био задужен Димитрије Ћурчић.
Визи каже да је ово први стрип у региону који има своје пиво, али и да ће ићи у наставцима.
- Од самог почетка када је пивара почела са радом, постојала је идеја да се направи истоимени стрип са једним укусом пива. Стрип је у БТ формату, класичан за америчко поднебље и тамо већ постоји култ да суперхероји и битнији Марвелови јунаци имају своје крафт пиво - истиче Визи. – Сматрали смо да ће овакав потез бити занимљив и љубитељима девете уметност, као и крафт пива и желели смо да срушимо границе, како би то постало уобичајена пракса и код нас.
Визи каже да су цртач Јовичић и он дуго размишљали где да сместе причу која спада у жанр јаких крими прича са елементима хорора, по узору на филмове „Седам“ и „Кад јагањци утихну“.
- Стрип је изузетно филмичан, кадрови, сам приступ цртача, боја је пригушена и означава тешку атмосферу - појашњава Визи.
Читањем стрипа могу се видети зграде Електровојводине, Клиничког центра, али и Филозофског факултета, места на којима се одвија радња стрипа.
- Пиво мементо мори је тамно пиво, дупли стаут, са осам посто алкохола и изразитим укусом кафе и какаа. И пиво и стрип имају интензитет физичког ударца - сматра Данијел Визи који напомиње да је права комбинација читање стрипа и испијање овог пива.
Визију је ово деби, први сценарио за стрип који је написао, а пре тога се бавио филмским сценаријем, да би се пребацио у стрипски и судећи по првим страницама може се рећи да је то била одлична одлука.
- У почетку ми је било јако тешко да се фокусирам и променим форму, јер се мора другачије приступити и визуелно замислити цела прича, али сам имао помоћ Јовичића и кад је реч о самој причи добијам само позитивне критике не само код нас, већ и у региону - каже Визи. – Прилично смо били смели са тиражем од 1.000 примерака, обично се ради у дупло мањем тиражу, али надамо да ће се распродати и да ћемо моћи да се бавимо и наставцима и волели би да људи лепо прихвате ову причу.
Радња стрипа смештена у Новом Саду
Догађај „Тап тејковер“ је уобичајен у САД и дан када крафт пиваре преузимају све точилице у неком локалу на једно вече и на тај начин промовишу нове врсте пива. „Збир“ се представио са осам нових стилова лагер, ИПА, дупла ИПА, стаут, лабанана- пшенично пиво, као и мементо мори, што је дупли стаут, по ком је и стрип понео свој назив и што је први пут код нас да пивари финансирају издавање стрипа чија је радња смештена баш у Новом Саду.
Један од власника „Збир“ пиваре Александар Драгољубов каже да је њихова пивара настала у јулу 2016. године и то уз помоћ Данијела Визија, који се са њима у приватној режији бавио „кувањем“ пива, да би организовао једну екскурзију и упознао их са неколико крафт пивара.
- То је била једна од најважнијих ствари за нашу крафт пивару, јер смо преко Данијела и тих познастава са пиварима схватили да је пиварство много озбиљније него што смо на почетку мислили и онда смо се заљубили у целу причу - каже Драгољубов, не кријући понос што су данас једни од најтраженијих крафт пивара код нас и врло ангажовани на пиварској сцени.
Он каже да због тога што не праве компромисе и воде се поштењем, честитошћу, квалитетом, континуитетом и да су сви момци из добрих породица и не могу другачије да функционишу.
- Ми сви имамо основне послове и пиварство долази као љубав после радног времена, али и у пословима које радимо водимо се истим принципима. У крафт пиварству можеш да се одлучиш за две ствари, или да куваш код неког другог или да купиш сва постројења, а незналица си за велике литраже, али смо се упустили у целу причу, која се најчешће завршава промашајем, само што код нас то није био случај. Пошто нам је Данијел био важна карика у уласку у свет крафт пиварства, ми смо једва дочекали прилику да му се на неки начин одужимо издавањем његовог првог стрипа са пуно љубави - напомиње Драгољубов. – Нисмо имали у плану да се бавимо издаваштвом, али смо то радо учинили и планирамо издавање у четири наставка, који ће касније изаћи у интегралу.
Прича је веома интригантна и врло филмична, тврди Драгољубов, те може лако да се деси да израсте у филм или серију.
-То је прича како су пивари ушли у издаваштво, али сам и сам годинама држао књижару „Простор“ преко пута Исидорине гимназије од 1994 до 2006. године, а данас се зове „Нублу“. Постојао је кафић у башти и тада смо пуно књига издали, али смо пуно продавали и стрипове и имали их једини у граду поред „Солариса“ - каже Драгољубов и додаје да љубав према издаваштву и стрипу није престала са уласком у свет крафт пиварства.
Маша Стакић