Декорација и оргуље истичу лепоту храма
ДЕБЕЉАЧА: Мађарска реформаторска црква у Дебељачи, јужнобанатском месту у ковачичкој општини, која ове године обележава 220 година постојања, на основу одлуке Владе Србије добила је статус споменика културе.
По димензијама и капацитету овај објекат је највећи реформаторски храм у региону. Заштита реформаторског храма у Дебељачи је надаље дужност Завода за заштиту споменика културе у Панчеву.
Мађарска реформаторска црква у Дебељачи је најстарија хришћанска заједница у општини Ковачица, основана 1799. године под вођством свештеника Јаноша Тара, а данас броји око 1.200 чланова.
Црква је изграђена 1823. године, на месту мање цркве из 1804. године, која је изгорела у пожару. Изграђена је према пројекту инжењера Аладара Шагока. Храм који се уздиже 76 метара и са 1.000 места за седење, представља највишу и највећу реформаторску цркву на простору бивше Југославије, а реформаторска заједница је на овом подручју најбројнија.
Садашњи облик црква је добила 1903. године, када је изграђен торањ. У цркви постоје и механичке оргуље које су изграђене пре 150 година и недељом се користе на богослужењима. Оргуље са 16 регистара у цркви у Дебељачи су посебно драгоцене, а израдио их је мајстор Јанош Ковач из Сегедина.
Монументална грађевина с изузетним елементима декорације, просторно-архитектонске и стилске вредности од великог је значаја, па је због тога завредила заштиту као споменик културе.
Цркву одликују бела фасада и унутрашњи зидови с рељефима, али без фресака, икона и скулптура карактеристичних за храмове других вероисповести.
Дебељача је по последњем попису имала 4.913 житеља, од преко 53 посто Мађара, други про бројности су Срби и чине трећину становништва, а остало су припадници других националних заједница.
Текст и фото: М. Митровић