Пинк Пантери: За 57 секунди украду накит од пола милиона евра
НОВИ САД: Пресуде за крађу накита и дијаманата из колекције шеика Хамада бин Абдулаха ал-Танија из венецијанске Дуждеве палате, поново су у јавности скренуле пажњу за припаднике банде „Пинк Пантери”.
По Интерполу, групу чини неколико стотина чланова, већина њих из Србије. Други извори наводе да је група сачињена од најмање 60 чланова, од којих је половина из Црне Горе. Неколико чланова групе су и бивши војници с насилном прошлошћу. Говоре више различитих језика и поседују пасоше с лажним подацима.
Група је први пут привукла пажњу јавности још 1993. године, када је у области Мејфер у центру Лондона опљачкала једну јувелирницу и из ње однела дијаманате вредне 500.000 фунти. Лопови су сакрили дијаманте у кутијици с кремом за лице, тако опонашајући сцену из филма „Повратак Пинк Пантера”.
У мају 2005. године, Граф, експерт за дијаманте из Лондона, био је мета напада у којем је опљачкано готово милион фунти у накиту.
Током 21. века у размаку од само шест година „Пинк Пантери” су опљачкали 120 продавница у више од двадесет земаља. На удару групе су били Дубаи, Женева, Јапан, Лондон, Данска, Монако, Француска, Швајцарска, УАЕ, Америка. Њихова посвећеност детаљима им је омогућила толико успеха у тим подухватима. Пре пљачке у Бијарицу, офарбали су све клупе у близини драгуљарница да би спречили некога да на њих седне и види их у акцији.
Прва пљачка у 21. веку која се приписује „Пантерима” изведена је 2002. године, када је опљачкана јувелирница у Лондону. Тог дана су Предраг Вујошевић и његова британска саучесница ушли у једну радњу и тражили да погледају прстен вредан 37.000 фунти. Док су њих двоје одвлачили пажњу особља, у јувелирницу је упао Небојша Денић, с периком на глави и „магнумом 357” у руци, у друштву Милана Јоветића. Три минута било је потребно да Денић покупи накит вредан 23 милиона фунти, да га Јоветићу и почне да бежи.
Ипак, савладала су га двојица чувара, док су остали побегли. Недуго затим, сви су ухапшени, а претресом Јоветићевог стана пронађен је украдени прстен вредан 500.000 фунти, у кутијици од креме. Управо тај проналазак прстена био је кључан јер је истражитеље Скотланд јарда подсетио на филмску комедију „Пинк Пантер” те је тако ова група добила име.
Априла 2007. цео свет је поново гледао у Србију због пљачке коју је група с наших простора починила у Дубаију. Они су тог дана поред драгуљарнице „Граф” паркирали бели „ауди”, док су другим аутомобилом, возећи у рикверц, разбили излог златаре. Из аутомобила су потом истрчала тројица маскираних мушкараца. Улетела су у златару и само деведесет секунди касније изашла из ње с два yaka пуна накита вредног 11 милиона евра.
Као учесник у тој крађи појављује се и Борко Илинчић, који ће касније бити означен као један од вођа банде. Илинчић је на суду у Емиратима осуђен на казну затвора од десет година, али је убрзо након тога преминуо у затворској ћелији. Тајну где је 11 милиона вредан накит вероватно је однео са собом.
Светску славу „Пантери” су стекли у марту 2014, када су опљачкали чувену јувелирницу „Ле супре -диамант цоутуре де Маки " у елитном токијском кварту Гинза и украли дијаманте вредне 32 милиона евра, међу којима је била и чувена огрлица „Контеса де Вандом” са 116 дијаманата.
За ту пљачку оптужени су Ђорђије Рашовић из Ариља, Александар Радуловић из Београда и Снежана Панајотовић из Ниша. Накит која је та група украла никада није пронађен. Претпоставке полиције су да је он отишао у руке неког од богатих колекционара драгуља.
На католички Ускрс 2015. године група пљачкаша обучена у ђубретаре упала је у лондонски Хатон Гарден кроз окно лифта, након што су неутралисали софистицирани систем безбедности. Потом су великом бушилицом направили масивну рупу на зиду дебљине један метар и упали до трезора, а затим из 72 сефа украли драгуље и новац вредне 201 милион фунти.
Исечени и разбијени сефови побацани су по поду, рупа на зиду, тешке машине за сечење које су оставили за собом, забележени су на фотографијама које су обишле Велику Британију, а снимци надзорних камера показали су да је група била одевена у униформе ђубретараца, који су изнели свој плен у канти за смеће.
Пола милиона евра била је штета коју су направила тројица Срба 8. септембра 2017. приликом пљачке златаре у Амстетену у Данској. Истрагом је утврђено да је лоповима требало само 57 секунди да опљачкају златару. Један од лопова се прво представио као купац, а затим је извукао пиштољ и оборио продавца на под. Други нападач је затим секиром развалио витрине и пустио сузавац. У исто време, трећи је покупио накит и сатове, а затим су сви побегли украденим аутомобилом.
Укупно 14 држављана Србије, чланова банде „Пинк Пантери" је идентификовано, а седморица су ухапшена средином априла прошле године, захвљајујући истражитељима српске полиције и агентима канцеларије Интерпола Београд, у међународној операцији „Механизам”.
У опсежној акцији у Србији, Аустрији, Швајцарској, Данској, идентификовано је укупно 14 Срба, који су од 2016. до 2018, односно до хапшења, украли накит и сатове вредне седам милиона евра из ексклузивних златара у Линцу, Амстетену, Инзбруку, Кицбилу, Клагенфурту, Копенхагену и Самнауну.
Први напад групе на златаре догодио се 19. фебруара 2016. у Инзбруку, а затим 6. јуна у Кицбилу, и 20. јула у Линцу, одакле су „Пантери” укупно однели 900.000 евра вредан накит и сатове. Истражитељи су успели да пронађу ДНК траг једног лопова на месту пљачке.
М. Бозокин