Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pink Panteri: Za 57 sekundi ukradu nakit od pola miliona evra

03.10.2019. 09:15 09:24
Piše:
Foto: Policija Austrije

NOVI SAD: Presude za krađu nakita i dijamanata iz kolekcije šeika Hamada bin Abdulaha al-Tanija iz venecijanske Duždeve palate, ponovo su u javnosti skrenule pažnju za pripadnike bande „Pink Panteri”.

Po Interpolu, grupu čini nekoliko stotina članova, većina njih iz Srbije. Drugi izvori navode da je grupa sačinjena od najmanje 60 članova, od kojih je polovina iz Crne Gore. Nekoliko članova grupe su i bivši vojnici s nasilnom prošlošću. Govore više različitih jezika i poseduju pasoše s lažnim podacima.

Grupa je prvi put privukla pažnju javnosti još 1993. godine, kada je u oblasti Mejfer u centru Londona opljačkala jednu juvelirnicu i iz nje odnela dijamanate vredne 500.000 funti. Lopovi su sakrili dijamante u kutijici s kremom za lice, tako oponašajući scenu iz filma „Povratak Pink Pantera”.

U maju 2005. godine, Graf, ekspert za dijamante iz Londona, bio je meta napada u kojem je opljačkano gotovo milion funti u nakitu.

Tokom 21. veka u razmaku od samo šest godina „Pink Panteri” su opljačkali 120 prodavnica u više od dvadeset zemalja. Na udaru grupe su bili Dubai, Ženeva, Japan, London, Danska, Monako, Francuska, Švajcarska, UAE, Amerika. Njihova posvećenost detaljima im je omogućila toliko uspeha u tim poduhvatima. Pre pljačke u Bijaricu, ofarbali su sve klupe u blizini draguljarnica da bi sprečili nekoga da na njih sedne i vidi ih u akciji.

Prva pljačka u 21. veku koja se pripisuje „Panterima” izvedena je 2002. godine, kada je opljačkana juvelirnica u Londonu. Tog dana su Predrag Vujošević i njegova britanska saučesnica ušli u jednu radnju i tražili da pogledaju prsten vredan 37.000 funti. Dok su njih dvoje odvlačili pažnju osoblja, u juvelirnicu je upao Nebojša Denić, s perikom na glavi i „magnumom 357” u ruci, u društvu Milana Jovetića. Tri minuta bilo je potrebno da Denić pokupi nakit vredan 23 miliona funti, da ga Jovetiću i počne da beži.

Ipak, savladala su ga dvojica čuvara, dok su ostali pobegli. Nedugo zatim, svi su uhapšeni, a pretresom Jovetićevog stana pronađen je ukradeni prsten vredan 500.000 funti, u kutijici od kreme. Upravo taj pronalazak prstena bio je ključan jer je istražitelje Skotland jarda podsetio na filmsku komediju „Pink Panter” te je tako ova grupa dobila ime.

Aprila 2007. ceo svet je ponovo gledao u Srbiju zbog pljačke koju je grupa s naših prostora počinila u Dubaiju. Oni su tog dana pored draguljarnice „Graf” parkirali beli „audi”, dok su drugim automobilom, vozeći u rikverc, razbili izlog zlatare. Iz automobila su potom istrčala trojica maskiranih muškaraca. Uletela su u zlataru i samo devedeset sekundi kasnije izašla iz nje s dva yaka puna nakita vrednog 11 miliona evra.

Kao učesnik u toj krađi pojavljuje se i Borko Ilinčić, koji će kasnije biti označen kao jedan od vođa bande. Ilinčić je na sudu u Emiratima osuđen na kaznu zatvora od deset godina, ali je ubrzo nakon toga preminuo u zatvorskoj ćeliji. Tajnu gde je 11 miliona vredan nakit verovatno je odneo sa sobom.

Svetsku slavu „Panteri” su stekli u martu 2014, kada su opljačkali čuvenu juvelirnicu „Le supre -diamant couture de Maki " u elitnom tokijskom kvartu Ginza i ukrali dijamante vredne 32 miliona evra, među kojima je bila i čuvena ogrlica „Kontesa de Vandom” sa 116 dijamanata.

Za tu pljačku optuženi su Đorđije Rašović iz Arilja, Aleksandar Radulović iz Beograda i Snežana Panajotović iz Niša. Nakit koja je ta grupa ukrala nikada nije pronađen. Pretpostavke policije su da je on otišao u ruke nekog od bogatih kolekcionara dragulja.

Na katolički Uskrs 2015. godine grupa pljačkaša obučena u đubretare upala je u londonski Haton Garden kroz okno lifta, nakon što su neutralisali sofisticirani sistem bezbednosti. Potom su velikom bušilicom napravili masivnu rupu na zidu debljine jedan metar i upali do trezora, a zatim iz 72 sefa ukrali dragulje i novac vredne 201 milion funti.

Isečeni i razbijeni sefovi pobacani su po podu, rupa na zidu, teške mašine za sečenje koje su ostavili za sobom, zabeleženi su na fotografijama koje su obišle Veliku Britaniju, a snimci nadzornih kamera pokazali su da je grupa bila odevena u uniforme đubretaraca, koji su izneli svoj plen u kanti za smeće.

Pola miliona evra bila je šteta koju su napravila trojica Srba 8. septembra 2017. prilikom pljačke zlatare u Amstetenu u Danskoj. Istragom je utvrđeno da je lopovima trebalo samo 57 sekundi da opljačkaju zlataru. Jedan od lopova se prvo predstavio kao kupac, a zatim je izvukao pištolj i oborio prodavca na pod. Drugi napadač je zatim sekirom razvalio vitrine i pustio suzavac. U isto vreme, treći je pokupio nakit i satove, a zatim su svi pobegli ukradenim automobilom.

Ukupno 14 državljana Srbije, članova bande „Pink Panteri" je identifikovano, a sedmorica su uhapšena sredinom aprila prošle godine, zahvljajujući istražiteljima srpske policije i agentima kancelarije Interpola Beograd, u međunarodnoj operaciji „Mehanizam”.

U opsežnoj akciji u Srbiji, Austriji, Švajcarskoj, Danskoj, identifikovano je ukupno 14 Srba, koji su od 2016. do 2018, odnosno do hapšenja, ukrali nakit i satove vredne sedam miliona evra iz ekskluzivnih zlatara ­u Lincu, Amstetenu, Inzbruku, Kicbilu, Klagenfurtu, Kopenhagenu i Samnaunu.

Prvi napad grupe na zlatare dogodio se 19. februara 2016. u Inzbruku, a zatim 6. juna u Kicbilu, i 20. jula u Lincu, odakle su „Panteri” ukupno odneli 900.000 evra vredan nakit i satove. Istražitelji su uspeli da pronađu DNK trag jednog lopova na mestu pljačke.

M. Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar
„Pink Panteri“ opljačkali Sašu Popovića?

„Pink Panteri“ opljačkali Sašu Popovića?

27.03.2018. 16:48 16:52
Ekskluzivno: Ispovest Olivere Ćirković, prve dame Pink Pantera

Ekskluzivno: Ispovest Olivere Ćirković, prve dame Pink Pantera

04.08.2018. 11:41 11:46