Русија и Запад поздрављају споразум, у Украјини критични
КИЈЕВ: Русија и европске силе поздравиле су данас споразум Кијева и побуњеничких снага у Донбасу, на истоку Украјине, али су многи у тој земљи споразум одбацили као капитулацију.
У споразуму који је потписан јуче с побуњеницима, Украјина, Русија и европски посредници су се обавезали да буду одржани избори на истоку у том региону, где већ пет година траје сукоб између сепаратиста и украјинских снага, у којем је погинуло више од 13.000 људи, наводи Ројтерс.
Украјински председник Володимир Зеленски поздравио је споразум као велики корак ка решењу конфликта, док су остали политичари у тој земљи оценили да то отвара врата "цементирању" присуства Русије у региону.
Зеленски инсистира на томе да ће локални избори на истоку бити одржани искључиво по законима Украјине и пошто та земља врати контролу над својим границама.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков поздравио је постизање споразума као позитиван корак ка примени споразума из Минска и најавио да ће ускоро бити саопштен датум самита Нормандијске четворке, коју чине Немачка, Француска, Русија и Украјина.
Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла је данас да је још рано говорити о могућности укидања санкција Русији, али је поздравила споразум као корак у правом смеру.
С друге стране, бивши председник Петро Порошенко, који је сада посланик у парламенту, изјавио је да је "ово капитулације Украјине".
Он је оценио да је споразумом Украјина упала у руке Русији јер се обавезала да одржи локалне изборе, а није добила гаранције да ће поново успоставити контролу над целом својом границом с Русијом.
Неколико стотина људи, претежно националиста, протестовало је синоћ изпред председничке резиденције у Кијеву и на Тргу независности, познаром као Мајдан, где су одржане прозападне демонстрације пре шест године.
Споразум из Минска, потписан 2015. године под покровитељством Француске и Немачке, предвиђа да Украјина врати пуну контролу над својом границом са Русијом, али тек након што региони с већинским руским становништвом добију широку аутономију и одрже локалне изборе.
Одредбе споразума из Минска о широкој аутономији наишле су на критике у Украјини, што је била препрека за реализацију споразума који Зеленски сада покушава да оживи.