Ухапшено 20 особа због пореске утаје и прања новца
БЕОГРАД: Припадници Министарства унутрашњих послова, у сарадњи са надлежним тужилаштвима и Пореском полицијом, у више координираних акција усмерених на сузбијање кривичних дела пореске утаје и прања новца ухапсили су 20 особа и поднели кривичну пријаву против још 18 лица.
Припадници Управе криминалистичке полиције у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал и Пореском полицијом, на ширем подручју Београда и Панчева, ухапсили су 16 особа осумњичених да су као припадници организоване криминалне групе регистровали привредна друштва преко којих су малверзацијама са утајом пореза и прањем новца омогућили другим привредним друштвима избегавање и умањење пореских обавеза, наводи се у саопштењу МУП-а.
Тиме су оштетили буџет Републике Србије за 50, 8 милиона динара.
Због постојања основа сумње да су починили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела, злоупотреба положаја одоговорног лица, прање новца и пореска утаја ухапшени су Д.Р. (33), Д.Ј. (39), В.Ш. (43), Г.С. (26), А.Ј. (21), З.Ћ. (63), М.Л. (61), И.Д. (36), П.М. (54), У.М. (22), М.М. (21), С.П. (26), П.М. (43), А.Р. (32), Л.М. (30) и Г.Н. (55).
Осумњичени се терете да су током 2018. и 2019. године у Србији оснивали нова предузећа или преузимали постојећа и код пословних банака за те привредне субјекте отварали рачуне и активирали услугу електронског банкарства.
Сумња се да су потом, сачињавали и оверавали пословну документацију неистините садржине у којој су приказивали фиктивни промет добара и услуга између привредних субјеката под њиховом контролом и других привредних субјеката, на основу чега су им та предузећа уплатила на рачун укупно 278.143.408 динара.
Постоје основи сумње да су потом та средства осумњичени припадници организоване криминалне групе путем електронском банкарства, без стварног правног основа, преносили даље на рачуне одређених физичких лица, која су одмах подизала тај новац и предавала га осумњиченима.
Осумњичени се терете да су потом новац добијен од физичких лица предавали одговорним лицима привредних субјеката, која су без стварног правног основа новац и уплатила привредним друштвима под њиховом контролом.
Сумња се да су за ту услугу осумњичени узимали провизију од шест до осам одсто, чиме су прибавили противправну имовинску корист од најмање 16, 6 милиона динара.
Постоје основи сумње да је на овај начин по основу необрачунатих, неисказаних и неплаћених пореских обавеза буџет Србије оштетили за 50.833.705 динара.
Одређено им је задржавање до 48 сати и они ће уз кривичну пријаву бити приведени Тужилаштву за организовани криминал.
Кривична пријава у редовном поступку, због постојања основа сумње да су починили кривична дела пореска утаја и прање новца, поднета је против још 18 лица, власника и одговорних лица привредних субјеката која су вршила уплате на рачуне привредних друштава под контролом осумњичених припадника ове организоване криминалне групе, истиче се у саопштењу.