Млади у Црној Гори све дуже с родитељима
ПОДГОРИЦА: Скоро 72 одсто младих у Црној Гори живи са својим родитељима, показују резултати истраживања Еуростата, а стручњаци сматрају да њихов одлазак из куће одлажу недостатак новца и адекватан посао, као и утицај средине и обичај да мушка деца што дуже остану с родитељима како би процес осамостаљивања одложили.
Како се наводи, на Балкану млади најдуже остају у родитељском дому, тако, на пример, Црногорци породичне домове у просеку напуштају са 33 године, а Хрвати са 32.
Психолошкиња Радмила Ступар каже са ТВ Нова М да деца из куће одлазе тек када треба да заснују породицу, што је са психолошког становишта погрешно.
"Одлазак од родитеља би требало да се деси онда када је та особа спремна да самостално води свој живот. Како је данас у нашој земљи тешко живети од једне плате, онда чекамо да имамо две, или неки додатни посао, да бисмо се усудили да почнемо самостални живот", каже Ступарова.
Према њеним речима, млади се све теже суочавају са одрастањем и одричу комфора који имају код родитеља.
"Оно што забрињава јесте чињеница да овај прелазни период сувише дуго траје.
Подаци Монстата показују да ако имамо на уму социјалне маркере одраслости као што су завршено образовање, напуштање родитељског дома, запослење, ступање у брак, финансијска назависност, готово 50 одсто младих од 19 до 25 година, односно свака десета од 26-35 година, не испуњава те услове", каже Радмила Ступар.