moderate rain
11°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тајна историја чаја: Од задимљених каравана до револуције

01.09.2019. 10:28 10:32
Пише:
Фото: pixabay.com

1. Најранији докази о конзумирању чаја потичу из Кине 200 године пре нове ере

У маузолеју Јанг Линг у централној Кини, принесене жртве пронађене у древним гробницама укључивале су сасушене колаче од материјала налик листовима. Присуство кофеина и танина у њима показало је да је то био чај, “сахрањен” заједно са мртвима да би их повео у загробни живот.

То помера датум прве доказане конзумације чаја уназад за око 200 година.

2. Сав чај потиче од једне врсте биља

Сав чај потиче од Камелије Синенсис. Листови и пупољци листова овог зимзеленог жбуна или малог дрвета користили су се за прављење чаја. Разлике међу чајевима своде се на варијације култивисаних верзија ове биљке, услове узгоја и производни процес.

3. Верско искуство

У Јапан су чај из Кине донели јапански свештеници и изасланици негде око шестог века нове ере, а он је брзо постао омиљено пиће религиозне касте. Током векова, зелени чај постао је уобичајен међу култивисаним и вишим класама. Будистички монаси су увели церемонију пијења чаја из Кине у 15. веку - али Јапанци су га претворили у властити ритуал, што је постала полурелигиозна друштвена традиција.

4. Руски каравански чај

Руси су већину чајева добили караванским путевима из Кине. Каравани камила путовали би месецима и месецима, носећи чај преко континената. Дим њихових ноћних логорских ватри улазио је у чај и кад би стигли у Москву или Санкт Петерсбруг листови би попримили димљени укус који је и дан-данас својство онога што зовемо руским караванским чајем.

5. Прекид кинеског монопола

У 17. веку, прекид дипломатских односа и трговине између Кине и тадашње Британске империје значио је да су Британци морали негде другде да потраже чај. Британска источноиндијска компанија, која је умногоме контролисала глобалну трговину, регрутовала је шкотског ботаничара и ловца на биљке Роберта Форчена - познатог по скупљању егзотичних узорака из свих крајева света и њиховој продаји аристократији. Он је био ангажован да тајно отпутује у Кину и прокријумчари биљке чаја у Индију, да би тамо организовао паралелну индустрију његове производње. Изненађујуће, али он је успео да пренесе чак 20.000 биљака и младица из Кине у Дарђилинг… само да би открио да биљке чаја тамо већ расту у дивљини.

Али, врло је вероватно да је као директна последица тајних активности Роберта Форчена Индија постала дом чаја управо онако како је знамо данас.


Тријумф чаја над кафом

Турска је традиционално једно од највећих тржишта чајева на свету. Већина турског црног чаја потиче са плодних падина региона Ризе на источној обали Црног мора. И иако је турска кафа славна широм света, најпопуларније пиће у Турској ипак је чај!


6. Млеко у чају?

Биљка чаја пронађена у Индији била је подврста под именом Синенсис Асамика. Чај асам имао је бољи укус као црни него зелени - оксидација која поцрни листове елиминише флоралне тонове и додаје мрачније, јаче тонове налик сладу. И тако, ране мешавине Инглиш брекфаста које су садржале чај асам биле су јаче и засићеније, што је нагнало људе да у њега додају млеко. Данас се типична Инглиш брекфаст мешавина чаја у Великој Британији и даље пије с млеком - али се зато другде у континенталној Европи оно ретко додаје у чај.

То је углавном зато што је Холандија чај набављала са Јаве, из Индонезије - који је био много блажи и није му било потребно млеко - а онда је као такав постао популаран у Француској, Шпанији и Немачкој.

7. Чај на тосту?

Кад је чај први пут доспео у малопродају у Лондону, преко човека по имену Томас Гаравеј 1657. године, дошло је до одређене збрке око тога како га је најбоље пити. Био је то луксузни производ који није могао свако да приушти, а постао је изразито жељен и знак велике префињености. Али није свако знао шта тачно да ради с чајем.

Постоје извори који показују како људи натапају листове и једу их или их чак стављају на тост са путером.

(Би-Би-Си)

Пише:
Пошаљите коментар
Напитак из снова: Чај који топи килограме

Напитак из снова: Чај који топи килограме

04.07.2017. 11:20 11:23