Суд у Скопљу: Нису испуњену услови за екстрадицију Морине
СКОПЉЕ: Основни кривични суд у Скопљу донео је решење да нису испуњени услови за екстрадицију бившег припадника такозване Ослободилачке војске Косова Тимора Морине кога Србија тражи по интерполовој потерници за ратне злочине над цивилима, преноси портал а1он.
„Кривични савет Основног кривичног суда у Скопљу поступајући по захтеву Министарства правде Северне Македоније усвојио је решење да нису испуњени услови за екстрадицију Тимора Морине Републици Србији“, саопштио је Основни кривични суд у Скопљу. Решење, заједно са предметом одмах ће бити достављено Врховном суду Северне Македоније на даље одлучивање.
„Мера екстрадицијског притвора која му је била одређена на предлог скопског тужилаштва остаје на снази до правоснажности решења Кривичног суда, односно до одлуке Врховног суда по овом предмету“, додаје се у саопштењу Кривичног суда.Према макодонском закону о кривичном поступку сада следи мишљења тужиоца које ће са решењем кривичног савета бити упућено Врховном суд Северне Македоније који може да потврди, одбаци или преиначи решење Кривичног суда.
Коначно решење којим се одобрава или не екстрадиција, како предвиђа Македонски Закон о међународној сарадњи у кривичној материји, доноси министар правде.Такође на предлог министра "Влада може да донесе одлуку да се лице не изручује ако за то постоје посебно оправдани интереси за државу".
Министарство правде Србије поднело је почетком прошле седмице Северној Македонији молбу за изручење Морине, бившег припадника тзв. Ослободилачке војске Косова.Билатерални споразум Србије и Македоније, предвиђа да замољена држава мора о молби за изручење донети одлуку без одлагања и о тој одлуци обавестити државу молиљу.
"Свако потпуно или делимицно одбијање молбе за изруцење мора бити образложено", наводи се у у том уговору.Морина је 24. јула ухапшен на граничном прелазу Блаце - Ђенерал Јанковић, по Интерполовој потерници Србије која га тражи због сумње да је починио ратни злочин против цивилног становништа на Косову и Метохији.
Истрагу против њега у Србији води Тужилаштво за ратне злочине.