Звуци и приче из руралне Украјине у Еђшегу
У оквиру пројекта „Полифонија”, млади украјински чувари традиције, бенд „Рожаниста” и мађарски музичари гостовали су у башти Културне станице „Еђшег”.
Они су више од сата изводили изворну украјинску музику, а приказани су и кратки филмови који су дочарали живот у забаченим селима Украјине. Звуци руралних предела те источноевропске државе одушевили су публику па се тражило место више, а пред крај концерта било је и оних који су заплесали..
По речима уметничког предводника пројекта „Полифонија” Миклоша Бота, његова жеља је да сачува живописну традицију песама из малих, изолованих насеља Украјине и подели их са широм публиком, не само путем концерата већ и путем интернета.
– Током пет година чланови „Полифоније” су посетили више од 120 забачених украјинских села и сакупили више од 4.000 народних песама – казао је Бот. – На концертима изводимо део сакупљених песама. Међутим, да бисмо у потпуности дочарали једноставан живот на територији Европе која је и даље остала изолована, приказујемо и документарне видео-снимке у којима старији Украјинци говоре о обичајима, сећањима из детињства, али и о великој глади која је погодила ту државу почетком 20. века.
Миклош Бот открио је да се његово интересовање према украјинској народној музици родило приликом посете фестивалу који се одржавао баш у таквом забаченом селу. Осим тога, изненадило га је што грађани у Мађарској, држави која је први сусед Украјине, уопште нису упознати с њеном музиком и обичајима.
– На људе који живе „на западу” највећи утисак оставља полифоничност, односно вишегласје, које, додуше, није карактеристично само за Украјину – појаснио је Бот, и закључио да ипак не треба у први план стављати само музику, него је много је битније истаћи украјинску традицију. Захваљујући бакама и декама који усмено преносе обичаје, она је и данас жива, док су млади окренути модерним технологијама. Због тога, како је рекао, стално наглашава да је сада последња прилика да се упозна традиција и уметност народа који живе у тој држави.
Текст и фото: С. Ковач
Пројекат је реализовала ДВП Продукција уз подршку Града Новог Сада а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства