У Војводини почео с радом покретни мамограф
Акција “Прва мамографија” почела је данас у селу Вишњићево у шидској општини, а од 280 жена старијих од 40 година, за снимање се пријавило њих 220.
Покрајинска влада је покренула пројекат „Прва мамографија“ како би се женама у сеоским срединама омогућила бесплатна мамографија, а за ово снимање им не требају упут и књижица, нема чекања и заказивања.
- У Србији свака дванаеста жена оболи од тумора дојке и то је најчешћи узрок превремене смрти жена код нас. Сваке године од ове болести умре 1.600 жена, а региструје се око 4.600 новооболелих. У Војводини свака дванаеста жена оболи од ове болести, а у Србији на сваких шест сати умре једна жена због карцинома дојке. Сваки тумор откривен на време је излечив, а најзначајнија метода у раном откривању тумора дојке је мамографија. Она је златни стандард у дијагностици и овим снимањем откривају се промене чак и до три године пре него што жена може да их напипа - казао је покрајински секретар за здравство професор др Зоран Гојковић.
Националним скринингом за брзу дијагностику туморских промена обухваћемо је осам општина у Војводини, те је Покрајинска влада одлучила да набави покретни мамограф, како би се стигло у све оне општине где жене немају могућност снимања и то пре свега на села.
Следећа станица покретног мамогрфа је у Адашевцима, такође у шидској општини, а на снимање у овом селу пријавило се 190 жена.
Пројекат „Прва мамографија“ реализује се у координацији са домовима здравља, тако што здравствени радници прво организују предавања за жене, на којима их информишу о значају мамографије, као и о обавези коју имају према свом здрављу и ризицима од болести.
- Ове године ћемо обићи 11 општина и то ћемо ићи у рурална подручја. Мамографија је намењена свим женама старијим од 40 година, а резултати им стижу у року од 24 сата. На национални скрининг у Србији одазива се девет одсто жена, а уз медијску кампању тај проценат се попне до 30 одсто. Морамо да променимо здравствену свест грађана, јер је најважније да воде рачуна о свом здрављу - рекао је др Гојковић и напоменуо како се пројекат реализује у сарадњи са домовима здравља и локалном самоуправом.
Гордана Шкорић (62) каже да се пријавила за мамографију, коју никада до сада није радила, а волела би када би мамограф стигао у свако село.
- Уколико жене имају неки проблем, овим снимањем ће да га открију и што пре да га реше. Далеко нам је град и треба заказивати преглед, а овде обавимо све без заказивања и без упута - испричала је ова мештанка Вишњићева.
Директор Дома здравља Шид др Крсто Уреш оценио је да је акција одлична, јер омогућава женама да ураде оно што нису “ни сањале да ће моћи”.
Љ. Петровић