МКУД „Вечера Шандор” У Бачкој Паланци: Одлучни да заврше Мађарску кућу
БАЧКА ПАЛАНКА: Тешко је данас рећи колико припадника мађарске заједнице живи у општини Бачка Паланка, али се зна да је по попису с почетка овог века овде живело 1.356 Мађара, а 2011. године 1.400.
Пре неколико година, а на основу тога што је овдашња Римокатоличка жупа дозволила коришћење на 15 година, кренуло се у адаптацију цркве Светог Антуна у Бачкој Паланци, односно изградњу Културног центра Мађара, популарно названог Мађарска кућа.
Пре пет година, када су почели радови, речено је да ће се црква користити у грађанске сврхе. Овај верски објекат се налази близу граничног прелаза са Хрватском, а био је затворен, сем сваке године за 13. јул када се у њему служило. Баш у тој, али још не потпуно адаптираној цркве, своју годишњу Скупштину одржало је једино овдашње Мађарско културно-уметничко друштво „Вечера Шандор”, а за председника је поново изабран Золтан Фараго. Међу, условно речено, гостима био је и Арон Шутуш испред Културног савеза војвођанских Мађара.
- Прво би требало да се Мађарска кућа доведе у функцију, ако не у целости, оно бар толико да се активности могу несметано одвијати - рекао је, између осталог, Шутуш. - Требало би да се чешће састаје мађарска заједница, макар у делу простора који је завршен. Добар потез био би и поновно покретање рада мешовитог хора. Овдашњи Мађари поново би могли да учествују на манифестацији „Дуриндо”, сусрету мађарских културно-уметничких друштава из из Војводине. Ако се покаже потреба обезбедићемо стручно лице за рад са хором.
Најважније је да се настави са неговањем матерњег језика и да се више ради са децом. То се показало да је потребно у срединама где Мађари живе у мањем, али и значајнијем броју, поручио је Шутуш.
Адаптација цркве у Мађарску кућу почела је пре пар година, а у старту помоћ су пружили римокатоличка црква, локална самоуправа, али и донатори, међутим, очито да за завршетак овог посла то није довољно. - Приоритетан задатак је завршетак Мађарске куће, јер би се тиме створили непоходни услови за рад и МКУД- рекао је и Золтан Фараго. - Потребно је створити и стабилну групу млађих чланова који ће касније преузети вођство културно-уметничког друштва.
Комплетне активности зависе од финансија, али, како је Фараго најавио, и даље ће се организовати традиционални Бал под маскама и Јесењи бал. Друга дружења чланства наставиће се према могућностима. То је важно јер најбоље се негује матерњи језик кроз међусобну комуникацију.
- Оберучке прихватамо сваку врсту помоћи – поручио је Фараго.
М. Суџум