MKUD „Večera Šandor” U Bačkoj Palanci: Odlučni da završe Mađarsku kuću
BAČKA PALANKA: Teško je danas reći koliko pripadnika mađarske zajednice živi u opštini Bačka Palanka, ali se zna da je po popisu s početka ovog veka ovde živelo 1.356 Mađara, a 2011. godine 1.400.
Pre nekoliko godina, a na osnovu toga što je ovdašnja Rimokatolička župa dozvolila korišćenje na 15 godina, krenulo se u adaptaciju crkve Svetog Antuna u Bačkoj Palanci, odnosno izgradnju Kulturnog centra Mađara, popularno nazvanog Mađarska kuća.
Pre pet godina, kada su počeli radovi, rečeno je da će se crkva koristiti u građanske svrhe. Ovaj verski objekat se nalazi blizu graničnog prelaza sa Hrvatskom, a bio je zatvoren, sem svake godine za 13. jul kada se u njemu služilo. Baš u toj, ali još ne potpuno adaptiranoj crkve, svoju godišnju Skupštinu održalo je jedino ovdašnje Mađarsko kulturno-umetničko društvo „Večera Šandor”, a za predsednika je ponovo izabran Zoltan Farago. Među, uslovno rečeno, gostima bio je i Aron Šutuš ispred Kulturnog saveza vojvođanskih Mađara.
- Prvo bi trebalo da se Mađarska kuća dovede u funkciju, ako ne u celosti, ono bar toliko da se aktivnosti mogu nesmetano odvijati - rekao je, između ostalog, Šutuš. - Trebalo bi da se češće sastaje mađarska zajednica, makar u delu prostora koji je završen. Dobar potez bio bi i ponovno pokretanje rada mešovitog hora. Ovdašnji Mađari ponovo bi mogli da učestvuju na manifestaciji „Durindo”, susretu mađarskih kulturno-umetničkih društava iz iz Vojvodine. Ako se pokaže potreba obezbedićemo stručno lice za rad sa horom.
Najvažnije je da se nastavi sa negovanjem maternjeg jezika i da se više radi sa decom. To se pokazalo da je potrebno u sredinama gde Mađari žive u manjem, ali i značajnijem broju, poručio je Šutuš.
Adaptacija crkve u Mađarsku kuću počela je pre par godina, a u startu pomoć su pružili rimokatolička crkva, lokalna samouprava, ali i donatori, međutim, očito da za završetak ovog posla to nije dovoljno. - Prioritetan zadatak je završetak Mađarske kuće, jer bi se time stvorili nepohodni uslovi za rad i MKUD- rekao je i Zoltan Farago. - Potrebno je stvoriti i stabilnu grupu mlađih članova koji će kasnije preuzeti vođstvo kulturno-umetničkog društva.
Kompletne aktivnosti zavise od finansija, ali, kako je Farago najavio, i dalje će se organizovati tradicionalni Bal pod maskama i Jesenji bal. Druga druženja članstva nastaviće se prema mogućnostima. To je važno jer najbolje se neguje maternji jezik kroz međusobnu komunikaciju.
- Oberučke prihvatamo svaku vrstu pomoći – poručio je Farago.
M. Sudžum