Сећање на Први светски рат у Историјском архиву града
Изложба фотографија пројекта „Албум сећања на наше претке из Првог светског рата“, која приказује јединствена сведочанства о учешћу у рату и страдањима српског војника, потиснутог са страница светске историје, отворена је у Историјском архиву града Новог Сада.
Поставка приказује фотографије, ратне дневнике, војничка писма, дописне карте, споменице и осталу историографску грађу учесника Првог светског рата, које су послали и поклонили њихови потомци из Србије и региона.
- У жељи да Видовдан обележимо на достојанствен начин, а свакако и стогодишњицу потписивања Версајског мировног споразума између Савеза Антанте и Немачке, организовали смо ову изложбу у сарадњи са Савезом потомака ратника Србије 1912. - 1920. године – истакао је директор Историјског архива граа Новог Сада Петар Ђурђев. – Акценат је стављен управо на обичног војника, који је безрезервно напустио своје огњиште, кренуо у борбу, тог који је јуришао на непријатељске ровове и ратовао против многоструко јачег непријатеља. Управо те мале људе, у ствари див-хероје, желели смо да прикажемо и кроз изложбу осведочимо велике патње, али и подвиге, као и огромну победу коју су наши преци остварили у Првом светском рату.
„Албум сећања на наше претке из Првог светског рата“ је одавање дужне почасти малом човеку из Великог рата данас, 10
0 године касније, за његово велико жртвовање за правду, истину и слободу, а у жељи да човечанство то не избрише из цивилизацијског памћења, него да постане културна баштина.
- Поред обележавања стогодишњице завршетка Првог светског рата, изложбом желимо свету да приближимо и покажемо оно што се дешавало у том периоду на нашим просторима – објаснила је историчарка др Драгана Катић, која је и сама приложила три фотографије. – Да бисмо обликовали нашу будућност и схватили вредност и место које заузимамо у данашњем свету, важно је да знамо ко смо, од кога потичемо и шта смо све учинили у прошлости.
Изложба у Историјском архиву града Новог Сада биће отворена током наредна два месеца од 7 до 19 часова.
Текст и фото: Б. Павковић