Европол: Тероризам и даље велика претња безбедности
ХАГ: У 2018. години, тероризам и даље представља велику претњу безбедности у државама чланицама ЕУ, наведено је извештају Европола о стању и трендовима у ЕУ у области тероризма који је данас објављен.
Указује се да је у ужасним нападима убијено 13 људи, а много више их је рањено.Пораст броја хапшења везаних за десничарски екстремизам, иако још увек релативно низак, указује да екстремисти различитог усмерења све више сматрају насиље оправданим средством конфронтације.
У поређењу са 2017, број напада и жртава у ЕУ је значајно опао, међутим, број осујећених џихадистицких терористичких завера знатно је повећан.Ниво угрожености од тероризма се стога није смањио, наведено је у саопштењу Европола.
У Европоловом извештају о стању и трендовима у ЕУ у области тероризма (ТЕ-САТ) који је урађен на захтев Европског парламента изнет је концизан преглед природе терористичких претњи са којом се ЕУ суочавала током 2018. године. У извештају је наведено да је 13 људи изгубило животе због терористичких напада у ЕУ 2018. године, да су сви напади били по природи џихадистички и да су их починили појединци који су сами деловали, циљајући на цивиле и симболе власти.
Често, мотивација починиоца и везе са другим радикализованим појединцима или терористичким групама остале су нејасне.Поред изведених, државе чланице ЕУ пријавиле су 16 осујећених терористичких завера, илуструјући ефикасност напора за борбу против тероризма.Међу три осујећене терористицке завере у ЕУ 2018. године је и покушај производње и употребе експлозива и хемијских или биолошких материјала.
Државе чланице ЕУ пријавиле су укупно 129 осујећена и неуспешна терористичка напада у 2018. години. Укупан број напада се смањио након наглог повећања 2017. године када их је било 205, првенствено због смањења пријављених етно-националистичких и сепаратистичких инцидената.
Ипак, етно-националистички и сепаратистички терористички напади и даље увелико надмашују друге врсте терористичких напада.Од укупно 129 било је 83 етно-националистичких и сепаратистичких терористичких напада.У извештају се наводи да је 2018. ухапшено 1.056 особа под сумњом да су починили прекршаје везане за тероризам.Једну петину чине жене, стоји у саопштењу Европола.
Број хапшења повезаних са десничарским тероризмом остао је релативно низак, 44 у 2018. и био је ограничен на мали број земаља, али се повећао трећи пут за редом, ефективно удвостручујући се у односу на 2017. када је износио 20."Терористи не само да теже убијању, већ и подели нашег друштва и ширењу мржње", изјавила је извршна директорка Европола Катрин де Бол.
Тај осећај несигурности који терористи покушавају да створе мора бити наша највећа брига, истакла је она.Димитрис Аврамопулос, комесар ЕУ за миграције, унутрашње послове и држављанство је рекао да док су државе чланице заједно са Европолом постале све ефикасније у спречавању терористичких напада на европском тлу током протеклих година, претња од тероризма је још увек присутна.
"Више него икада, ЕУ треба да настави своје антитерористичке мере, размену информација и сарадњу у спроводењу закона како на терену тако и на интернету, уз кључну подршку Европола", истакао је он.Џулијан Кинг, комесар ЕУ за безбедносну унију, закључио је да Европолов извештај наглашава да тероризам и даље представља стварну и садашњу опасност за ЕУ.
"Иако се чини да наш заједнички рад на ометању и спречавању напада има позитиван ефекат, трајна претња коју представљају исламистичке групе попут Исламске државе, заједно са порастом екстремистичког насиља крајње деснице, јасно показује да још увек треба много тога учинити, нароцито у борби против тероризма на интернету", рекао је Кинг.