Жива изложба о бомбардовању Новог Сада 1849.године
Жива изложба „Нови Сад – град феникс” у Дунавској улици, о страдању Новог Сада у бомбардовању 1849. године, привукла је изузетну пажњу јер су паное с илустрацијама и информацијама о разарању, уместо штафелаја, држали новосадски ђаци.
На десет паноа на српском и енглеском језику, уз аутентичне илустрације, представљен је сав ужас који је пре 170 година Нови Сад претрпео, као и напор који уложен да Нови Сад постане модеран град какав је данас. Новосадски средњошколци држали су паоне као симбол нове генерације која гради будућност не заборављајући прошлост.
– Ми данас, 170 година касније, имамо дужност да говоримо о свим жртвама тих мрачних дана, без обзира на проток времена – рекла је директорка Удружења „Дунавска соната” Милица Трифунов. – Јер, шта је 170 година наспрам само једног дана у вртлогу страдања? Пре 170 година страдали су Срби, Мађари, Хрвати, Немци, Роми, Јевреји, Румуни, Русини, Словаци, све националности и вероисповести које су наредних 170 година градиле и изградиле модеран Нови Сад.
Обележавање годишњице највећег бомбардовања у историји Новог Сада у организацији Удружења грађана „Дунавска соната” почело је на дан гранатирања, 12. јуна, сађењем дрвета сећања у Дунавском парку и концертом Гудачког квартета Београдске филхармоније. До краја године биће организован низ уметничких догађаја у којима ће учествовати 400 ученика и уметника и којима ће тај важана догађај бити обележен.
„Дунавска соната” покренула је иницијативу да 12. јун буде погралашен за Дан сећања и дан од важности за град Нови Сад. Пројекат је под покровитељством Секретаријата за културу АПВ и Управе за културу града Новог Сада.
Б. П.
фото: „Дунавска соната”