Živa izložba o bombardovanju Novog Sada 1849.godine
Živa izložba „Novi Sad – grad feniks” u Dunavskoj ulici, o stradanju Novog Sada u bombardovanju 1849. godine, privukla je izuzetnu pažnju jer su panoe s ilustracijama i informacijama o razaranju, umesto štafelaja, držali novosadski đaci.
Na deset panoa na srpskom i engleskom jeziku, uz autentične ilustracije, predstavljen je sav užas koji je pre 170 godina Novi Sad pretrpeo, kao i napor koji uložen da Novi Sad postane moderan grad kakav je danas. Novosadski srednjoškolci držali su paone kao simbol nove generacije koja gradi budućnost ne zaboravljajući prošlost.
– Mi danas, 170 godina kasnije, imamo dužnost da govorimo o svim žrtvama tih mračnih dana, bez obzira na protok vremena – rekla je direktorka Udruženja „Dunavska sonata” Milica Trifunov. – Jer, šta je 170 godina naspram samo jednog dana u vrtlogu stradanja? Pre 170 godina stradali su Srbi, Mađari, Hrvati, Nemci, Romi, Jevreji, Rumuni, Rusini, Slovaci, sve nacionalnosti i veroispovesti koje su narednih 170 godina gradile i izgradile moderan Novi Sad.
Obeležavanje godišnjice najvećeg bombardovanja u istoriji Novog Sada u organizaciji Udruženja građana „Dunavska sonata” počelo je na dan granatiranja, 12. juna, sađenjem drveta sećanja u Dunavskom parku i koncertom Gudačkog kvarteta Beogradske filharmonije. Do kraja godine biće organizovan niz umetničkih događaja u kojima će učestvovati 400 učenika i umetnika i kojima će taj važana događaj biti obeležen.
„Dunavska sonata” pokrenula je inicijativu da 12. jun bude pogralašen za Dan sećanja i dan od važnosti za grad Novi Sad. Projekat je pod pokroviteljstvom Sekretarijata za kulturu APV i Uprave za kulturu grada Novog Sada.
B. P.
foto: „Dunavska sonata”