clear sky
13°C
05.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0166
usd
107.3645
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Драги гости, молимо вас, немојте доћи!

10.06.2019. 10:19 10:20
Пише:
Фото: pixabay.com

Пијани туристи који тумарају по плажи Барселоне, урлање по улицама Лисабона до дубоко у ноћ... све је више градова у Европи којима је туриста преко главе и желе конкретне мере како би се ограничио њихов број.

Становницима главног града Каталоније се већ годинама чини да навала туриста у њихов град постаје све већа. Грађани четврти Барселонета, некада традиционалног радничког кварта где су живели и рибари, прошлог лета су протестовали због испада пијаних туриста, али и због тога што становници илегално нуде смештај. Чињеница је да туризам чини чак 12% локалне привреде, али недавна истраживања показују да већина грађана Барселоне навалу туриста сматра „највећим проблемом” тог града.

Ада Колау, нова градоначелница Барселоне је одлучна у намери да ограничи број туриста. Привремено је укинула издавање дозвола за нове хотеле, хостеле и приватни смештај, мада се конкретно ради о само тридесетак захтева. „Било је неопходно да почнемо сређивати неке ствари”, каже ова независна политичарка. „Поребна нам је регулатива туристичке понуде која ће узети у обзир и потребе људи који овде живе”, каже градоначелница.

Лисабон, главни град Португала, је постао један од најомиљенијих дестинација за такозване „урбане туристе”. Освојио је већ неколико међународних награда туристичких организација и има највећу стопу пораста туриста у Европи. Нови хотели свуда по граду, баш као и апартмани у приватном смештају.

„Лисабон је тренутно у моди, али за људе који овде живе, то је негативна појава”, каже Луис Паисана. Он је на челу удружења станара древне лисабонске четврти Баиро Алто и објашњава: „Историјско језгро града је премало да би сместило ову масу туриста.”

Међутим, начелник туристичке агенције града Жоао Котрим де Фигуеиредо сматра да је то претеривање: „Не мислим да имамо превише туриста, има то још потенцијала.”

Венеција је свакако град у којем се становници већ деценијама боре против најезде туриста. Некада жив град, препун грађана који су се одлично сналазили по његовим калама и каналима, све се више претвара у својеврсни италијански Дизниленд. Велика прашина се дигла кад се чуло да у Венецији желе да забране кофере с точкићима, због буке која се тако ствара. Замислите реку туриста која дању и ноћу вуче своје кофере по калдрми. Додуше, показало се да су то само гласине, али постоје и веома озбиљне иницијативе за обуздавење навале туриста и за концепт одговорног туризма у том граду. Последњих година се посебно жустро води расправа о забрани упловљавања огромним крузерима.

Престоница Италије Рим много је већа од Венеције или Лисабона, али и у Риму маса туриста хрли на мали простор на којем су смештене најважније знаменитости, од Шпанских степеница и Фонтане ди Треви па до Ватикана с друге стране Тибра. Мада многи Римљани живе од туризма, то их не спречава да гласно негодују против туриста и њихових аутобуса који јуре према колосеуму или према катакомбама на Виа Апиа који ионако хаотичан саобраћај у том граду, чине правом катастрофом.

Али још горе је са ресторанима и угоститељском понудом у том туристичком „Бермудском троуглу” Рима. Угоститељи су се раширили, своје столове ставили на сред улице, а због хране коју нуде и астрономских цена, морало је да протестује и удружење за заштиту италијанског културног наслеђа.

С друге стране, многи Римљани су забринути због слике коју њихов град оставља на туристе. Нарочито у летним месецима и кад почне Ферагосто, многи становници напуштају град и тамо остављају туристе који тумарају улицама под врелим сунцем и траже неку отворену радњу. И међу туристима је Рим на лошем гласу - као прескуп и препун гужви.

Дојче веле

Пише:
Пошаљите коментар