Бирамо најлепшу башту: Рајски кутак породице Киш
НОВИ САД: Акција „Дневника“, „Новосадске телевизије“ и „Колор прес групе“.
У жељи за кутком зеленила, шаренила, слободе и мира, многи планирају одлазак на викендице, где ће се барем на тренутак искључити из ужурбаности и проблема који често преовладавају животима многих. Јанко и Ана Киш за тим немају потребе јер су од своје баште и дворишта направили свој рајски кутак у којем свакодневно уживају, али и учествују. Башта, скривена на адреси Ченејска 19 на Клиси, једна је од оних које су пријављене на конкурс нашег листа, „Новосадске телевизије” и „Колор прес групе” у оквиру којег бирамо најлепшу башту у Новом Саду. Јанко и Ана Киш у тој кући живе од 1964. године, а љубав према цвећу постоји одувек.
Супруга је одувек садила цвеће и ја сам јој помало помагао, али након што сам отишао 2002. године у пензију, интересовање се и те како повећало, после чега смо заједно ушли у те воде, казао је Јанко Киш.
Идеје, додао је, долазе саме од себе, а некад видимо и нешто од других.
Сваку новину смо уводили заједно и постепено. Донедавно смо имали папагаје на тераси, а остале су нам рибице које улепшавају ову атмосферу, каже наш саговорник.
Ко год је посетио породицу Киш и видео њихову башту, неће се запитати зашто смо је назвали „рајским кутком” јер, осим што се дичи шаренилом зимзелена и ружа, она у средишту исте има крем-белу терасу. Украшена је разнобојним и разноврсним мушкатлама, пузавицама и старинским угланцаним минијатурним фигурама, углавном предметима још из времена родитеља Ане и Јанка. Дрвена кломпа, фењери, старинска метална пегла, дрвено лакирано буренце, украсне вртне фигуре, као и кућице за птичице, савршено се уклапају у ту породичну оазу.
Ана се похвалила и с око 80 ружа чајевки, које су карактеристичне по томе што мењају боје те се тако из жуте постепено претварају у црвену. Осим тога, башту, као и кућу, красе бреза, звезде, шишмир, бењамин, филадендрон, као и бршљен стар већ око 30 година. Ана каже да је за уређивање такве баште потребно доста времена и труда.
Башта тражи стално ангажовање, просто, кад год изађеш у двориште, увек ћеш видети нешто што би требало или могло да се уради, а што јуче није постојало, казала је она.
Како је додала, некад имају осећај да неком цвећу посвете много времена, онда дође пролеће, оно покаже своју чар и брзо нестане, што је права штета, али заиста вреди.
Кад год гости дођу у нашу башту и на терасу, увек кажу „Е, сад ћемо да уживамо” јер многи живе у затвореном простору и тако нешто представља им право уживање, вели Ана.
Орхидеје су новина за породицу Киш, а на крају дана, када падне мрак, ова башта не губи свој чар. За то се побринуо Јанко, који је на неколико места поставио мале светиљке и фењерчиће који красе атмосферу, поготово током летњих ноћи. Осим дивном баштом, Ана и Јанко се могу похвалити и браком који траје већ 57 година те проблема с распоређивањем послова нема.
Супруга даје предлоге, а ја сам тај који то са задовољством остварим, а ако ме питате за тајну дугог брака, могу само да кажем: толеранција, рекао је Јанко Киш.
Наша башта, додаје Јанко, за мене представља као неку викендицу.
Изађем из куће и већ сам у њој, не морам да палим ауто нити да игде идем, поручује наш саговорник.
За породицу Киш то није једино такмичење на којем су учествовали. Наиме, 2011. године су освојили награду за „Најлепше уређено двориште” на територији месне заједнице Слана бара. Њихова башта је и 2012. године освојила награду, али овог пута за „Најбољу башту-двориште” на нивоу Новог Сада. Ана и Јанко за „Дневник” истичу да су их те награде само подстакле да наставе да уређују свој врт.
К. Ивковић Ивандекић