Укинута одбрана на Брзави, проширена на Дунаву и Тиси
У редовној одбрана на подручју Војводине од среде ујутру је укупно 280 километара одбрамбених линија на Дунаву, Тиси, Бегеју, Тамишу, Карашцу и Надели, саопштиле су “Воде Војводине”.
Река Брзава у значајном је опадању па је одбрана на том водотоку у среду укинута, али је уведена на новим деоницама Дунава и Тисе и на 2.3 километра Наделе.
Због велике количине падавина, које су на појединим подручјима Војводине у протеклом периоду биле знатно изнад просечних, уведена је и одбрана од поплава од унутрашњих вода. На локацијама где има највише проблема с унутрашњим водама водопривредна предузећа су по налогу ЈВП „Воде Војводине“ још од прошлог викенда ангажовала сву расположиву механизацију, којом се из каналске мреже уклањају биљна вегетација, евентуални чепови и уска грла. Поједине пумпе раде даноноћно, а по потреби анагажују се и мобилни агрегати.
Водостај Дунава је у стагнацији до Апатина, низводно у порасту, с тенденцијом стагнације и мањег опадања наредна три дана, кажу у Републичком хидрометеоролошком заводу Србије. Водостај Тисе је у мањем порасту с тенденцијом мањег пораста наредна три дана. Водостај Саве је у порасту с тенденцијом мањег пораста и стагнације наредни дан, затим опадања. Водостај Велике Мораве је у већем порасту с тенденцијом стагнације и мањег опадања до Ћуприје, низводно пораста данас, затим опадања. Водостај на Дунаву, Тиси, Сави и на Великој Морави је у домену средње високих вредности за јун.
Све мање реке и водотокови у опадању су данас и сутра, а прекосутра се прогнозира њихова стагнација, кажу у РХМЗ.
Ситуација у подручјима погођеним поплавом полако се смирује, вода се повлачи, а почиње и процена штете. Председник Општине Свилајнац Предраг Милановић рекао је да се вода, која је озбиљно запретила становницима пет села ове општине, вратила у корита, али је иза себе оставила велике штете на путевима и засејаним њивама које су и даље под водом. Велике су штете на пољским и локалним путевима, а у неким деловима вода је покидала водоводне цеви, додао је Милановић. Свилајнац је у мају 2014. године, од катастрофалне поплаве, изливањем реке Ресаве, претрпео огромне материјалне штете у инфраструктури, пољопривреди, привредним, друштвеним и стамбеним објектима, угинићима стоке на фармама.
Штаб за ванредне ситуације општине Деспотовац, због поплављених домаћинстава у селу Јасеново и оштећења општинских путева, прогласио је ванредну ситуацију на подручју целе општине. Потоци и бујучне воде праве проблеме, а поплављено је око 1.000 хектара земљиста у селим Плажане, Милива, Велики Поповић, Јасеново и Медвеђа. Водотокови другог реда поплавили су пет мостова и активирали клизиште у Миливи, а у Јасенову је вода ушла у неколико кућа.
Општина Ћуприја је у среду формирала Комисију за процену штета од поплава, која ће по пријавама грађана излазити на терен и обавити процену. Комисија ће у четвртак изаћи на терен, рекао је председник општине Нинослав Ерић. У овој општини ванредна ситауација проглашена је у понедељак због обилних падавина које су проузроковале изливање бујучних потока, због којих је поплављено више домаћинстава у селима Супска, Крушар, Исаково и Дворица.
На државним путевима који су били поплављени на подручју Ариља, Пожеге, Гуче, Краљева, Кнића, Ивањице и Сјенице саобраћај је успорен, али на појединим деоницама је коловоз оштећен или има заосталог блата и муља што отежава и успорава саобраћај, саопштио је Ауто-мото савез Србије. Како се наводи један број локалних и општинских путева који су због пополава оштећени још увек су непроходни. Од државних, непроходан је пут Ариље - Гуча између Турице и Доње Краварице због оштећеног моста у месту Лис. Успостављен је саобраћај на улазак у насеље Велико Лаоле на путу Петровац на Млави - Свилајнац, где је било проблема због излавања реке Босур.
И. Р.