Паушални порески обвезници очекују боља решења
Предузетници се код нас, ако могу, најрадије опредељују за статус паушалног пореског обвезника јер их то спашава обимне папирологије и администрирања и у Србији тренутно има око 117 хиљада обвезника који имају овакав статус.
Од те бројке је нешто око половина у Војводини. Али то што су им обавезе према држави са мање папирологије у односу на колеге који порез плаћају на основу прихода који искажу у пословним књигама има и мане. Ту има бројних примедби пре свега да су посленици из готово истих делатности подељени на оне који могу да буду паушални обвезнци и на друге којима то закон не дозвољава. Да у овој области нешто не штима приметили су и у Влади Србије која је гормирала Радну групу за унапређење паушалног опорезивања чији је члан и Ђерђ Пап директор фирме” Фискал Про” из Новог Сада.
- Радна група ће ускоро изађи са конкретним решењима. Оно што се предлаже ће од средине јуна ићи на јавну расправу, а касније би целисходни предлози требали да се уграде у прописе па да се добију решења која су за све најприхватљивија – појашњава Пап.
У закону су сада тачно набројане делатности које не могу бити паушалне.Ту су рачуноводствене и књиговодствене агенције затим послови ревизије, пореског саветовања, рекламирања и истраживања тржишта, трговине на велико и мало, ресторани и хотели, финансијско посредовање и активности везане за некретнине.
- Која је рецимо разлика између послова у адвокатској канцеларији и послова пореског саветовања. Првима је омогућен паушални статус, а другима не. Слично је и са бележницима и они су паушалци -објашњава саговорник .
Пап сматра да је проблем и што обвезник у тренутку регистрације и отпочињања бизниса, не зна какав ће порески статус имати. Пракса је неуједначена, а прописи који уређују ову област остављају места различитим тумачењима. То је проблем за почетнике који када крећу у бизнис не знају какве ће им бити пореске обавезе. Порески инспектори различито примењују критеријуме код утврђивања пореске основице. Зато се догађа да су обавезе за сличне предузетнке различите. Паушални обвезници плаћају своје обавезе на четири различита рачуна док остали имају један рачун.
Решења до јесени
Највише паушалаца има међу таксистима 11.322 следе адвокати - 10.064 па рачунарско програмирање - 8.071. Следећи су фризерски односно козметички салони 6.964 те разни консултанти 5.565.
Паушалци своје обавезе сазнају тачно када добију пореско решење. С обзиром на њихов број то потраје тако је ове године уручење решења почело у мају и трајаће све до октобра. Овако дуг посао компликује пословање почетницима јер не знају колике су им обавезе па им се оне гомилају и није их лако после измирити.
Решења која ће се предложити иду у правцу да се паушалци растерете. То би требало да се уради путем електронског пословања и коришћења Е-управе кад год је могуће “папир” пребацити у електорнску форму. Такође од наредне године сваки порески обвезник би на сајту Пореске управе требао да има могућност да провери да ли може бити паушално опорезован и колике ће му бити обавезе.
Почасни председник Уније послодавца Србије, Небојша Атанацковић сматра да би исти ред требало увести и у области разних накнада односно парафискалних намета јер многе од тих намета општинске власту уводе преко ноћи па послодавцима знатно ремете пословање.
Професор на Економском факултету у Београду др Љубодраг Савић каже да би статус паушалног пореског обвзеника код нас требало свести на најмању могућу меру.
- Сви који послују треба да плаћају порез сходно својој економској снази која се најбоље прочита из пословних књига. То што је неко спреман да штрајкује и протестује месецима да би се изборио за повољан статус не треба да натера надлежне да то дозволе. У свету ни адвокати ни таксисти нису паушални обвзенции па не треба то да буду ни код нас – сматра професор Савић.
Душанка Вујошевић