Девет деценија Ротари клуба
Ротари-клуб је у Матици српској прославио 90 година постојања, а како каже председник тог клуба Владислав Генцел, ове године су добили право да баштине оснивање првог Ротари клуба, који је радио од 1929. до 1941. године, али је због тадашњих околности, односно почетка рата, престао да ради.
Године 1992. настао је први Ротари у Београду. Касније се јавила иницијатива да се он отвори и у Новом Саду.
– Тада је више био група заинтересована око ротари-идеје, која је тињала, развијала се, све док се нису створили услови 1995. године, када нас је „Ротари интернационал” евидентирао као прави Ротари клуб – каже Генцел. – Добили смо Ротари повеље с којима смо инагурисани у Ротари клуб и у чланству смо организације која броји, мислим, сад негде више од 1,2 милион чланова у целом свету.
Ротари клуб основан је још пре 114 година у Чикагу, с идејом да се пословни људи, професионалци из своје струке, полако обједине и на тај начин размењују искуства и покушају да препознају неке могуће проблеме у својој околини, не би ли помогли на било који начин. Тако су новосадски ротаријанци током ових година реализовали акције сталног карактера подршке програмима установа, усмерених на рад с младима с посебним потребама као што су ШОСО „Др Милан Петровић” и Дом у Ветернику. Учествовали су у санацији и другој помоћи након елементарних непогода, доприносили раду Народне кухиње, али и снабдевали образовне установе информатичком опремом.
– Та акција је трајала три године и поделили смо више од хиљаду компјутера – каже Генцел. – Стипендирали смо младе и надарене у њиховим процесима едукације и стваралаштва, помагали смо и у опремању здравствених установа: донирали смо опрему вредну 45.000 евра генетској лабораторији Дечје болнице у Новом Саду, затим 23 модерна болничка кревета Институту за онкологију у Новом Саду, као и болничка возила за болнице у Сремској Митровици и Кикинди.
Како нам је објаснио председник Ротари клуба у Новом Саду Владислав Генцел, члан клуба се постаје у принципу једноставно, али је опет на неки начин компликовано. Уколико неко од чланова упозна човека који је добре нарави, спреман да помогне, да се дружи и одвоји своје време, предложи га за члана. Затим кандидат долази и одржи предавање да би на демонстрирао своју струку, као и квалитет у својој струци. Након тога чланови гласају и уколико је предлог за чланство прихваћен, особа долази месец-два на састанке на упознавање, након чега иде пријем у клуб.
Осим тога, како каже наш саговорник, обезбеђено је 2.570 ћебади дечјим установама, што је био и први „Глобал грант” у Источној Европи. Опремљена је и стоматолошка ординација у Дому за децу и омладину ометену у развоју у Ветернику, као и мини-кланица с хладњачом и конвектоматом за економију тог дома. Поклоњено је и доставно возило Дечјем селу.
– Сада смо имали прилике да се упознамо с радом Геронтолошког центра и наш циљ је да им помогнемо колико можемо, а за сада смо успели да им обезбедимо око десет кревета с подесивим наслоном – каже Генцел. – Нажалост, Новосађани нису у довољној мери упознати с нашим активностима, што нас сврстава у посебне „тајне организације”, иако су сви наши састанци јавни. Наше акције нису медијски испраћене, али сад, 90 година од оснивања првог клуба у Новом Саду, мислим да је време да људе мало упутимо у то шта радимо и приближимо им нашу идеју и визију.
Председник Матице српске проф. Драган Станић је рекао да Матица иначе негује добре односе са свим организацијама које су вољне да се укључе у контакте с културом, а Ротари-клуб је имао више различитих акција, како хуманитарних, тако и оних усмерених ка култури.
– То је један, начелни разлог, а други, можда персонални, јесте што постоје личности које су повезивале Матицу и Ротари клуб, а свакако најзначајнија међу њима је др Гедеон Дунђерски, који је од 1911. до 1921. био председник Матице српске, као и дугогодишњи председник Ротари-клуба, али и Продуктне берзе у Новом Саду и један од најзначајнијих привредника – казао је Станић, и додао да и данас настављају сарадњу колико год је то могуће.
Текст и фото: И. Миклоши