Devet decenija Rotari kluba
Rotari-klub je u Matici srpskoj proslavio 90 godina postojanja, a kako kaže predsednik tog kluba Vladislav Gencel, ove godine su dobili pravo da baštine osnivanje prvog Rotari kluba, koji je radio od 1929. do 1941. godine, ali je zbog tadašnjih okolnosti, odnosno početka rata, prestao da radi.
Godine 1992. nastao je prvi Rotari u Beogradu. Kasnije se javila inicijativa da se on otvori i u Novom Sadu.
– Tada je više bio grupa zainteresovana oko rotari-ideje, koja je tinjala, razvijala se, sve dok se nisu stvorili uslovi 1995. godine, kada nas je „Rotari internacional” evidentirao kao pravi Rotari klub – kaže Gencel. – Dobili smo Rotari povelje s kojima smo inagurisani u Rotari klub i u članstvu smo organizacije koja broji, mislim, sad negde više od 1,2 milion članova u celom svetu.
Rotari klub osnovan je još pre 114 godina u Čikagu, s idejom da se poslovni ljudi, profesionalci iz svoje struke, polako objedine i na taj način razmenjuju iskustva i pokušaju da prepoznaju neke moguće probleme u svojoj okolini, ne bi li pomogli na bilo koji način. Tako su novosadski rotarijanci tokom ovih godina realizovali akcije stalnog karaktera podrške programima ustanova, usmerenih na rad s mladima s posebnim potrebama kao što su ŠOSO „Dr Milan Petrović” i Dom u Veterniku. Učestvovali su u sanaciji i drugoj pomoći nakon elementarnih nepogoda, doprinosili radu Narodne kuhinje, ali i snabdevali obrazovne ustanove informatičkom opremom.
– Ta akcija je trajala tri godine i podelili smo više od hiljadu kompjutera – kaže Gencel. – Stipendirali smo mlade i nadarene u njihovim procesima edukacije i stvaralaštva, pomagali smo i u opremanju zdravstvenih ustanova: donirali smo opremu vrednu 45.000 evra genetskoj laboratoriji Dečje bolnice u Novom Sadu, zatim 23 moderna bolnička kreveta Institutu za onkologiju u Novom Sadu, kao i bolnička vozila za bolnice u Sremskoj Mitrovici i Kikindi.
Kako nam je objasnio predsednik Rotari kluba u Novom Sadu Vladislav Gencel, član kluba se postaje u principu jednostavno, ali je opet na neki način komplikovano. Ukoliko neko od članova upozna čoveka koji je dobre naravi, spreman da pomogne, da se druži i odvoji svoje vreme, predloži ga za člana. Zatim kandidat dolazi i održi predavanje da bi na demonstrirao svoju struku, kao i kvalitet u svojoj struci. Nakon toga članovi glasaju i ukoliko je predlog za članstvo prihvaćen, osoba dolazi mesec-dva na sastanke na upoznavanje, nakon čega ide prijem u klub.
Osim toga, kako kaže naš sagovornik, obezbeđeno je 2.570 ćebadi dečjim ustanovama, što je bio i prvi „Global grant” u Istočnoj Evropi. Opremljena je i stomatološka ordinacija u Domu za decu i omladinu ometenu u razvoju u Veterniku, kao i mini-klanica s hladnjačom i konvektomatom za ekonomiju tog doma. Poklonjeno je i dostavno vozilo Dečjem selu.
– Sada smo imali prilike da se upoznamo s radom Gerontološkog centra i naš cilj je da im pomognemo koliko možemo, a za sada smo uspeli da im obezbedimo oko deset kreveta s podesivim naslonom – kaže Gencel. – Nažalost, Novosađani nisu u dovoljnoj meri upoznati s našim aktivnostima, što nas svrstava u posebne „tajne organizacije”, iako su svi naši sastanci javni. Naše akcije nisu medijski ispraćene, ali sad, 90 godina od osnivanja prvog kluba u Novom Sadu, mislim da je vreme da ljude malo uputimo u to šta radimo i približimo im našu ideju i viziju.
Predsednik Matice srpske prof. Dragan Stanić je rekao da Matica inače neguje dobre odnose sa svim organizacijama koje su voljne da se uključe u kontakte s kulturom, a Rotari-klub je imao više različitih akcija, kako humanitarnih, tako i onih usmerenih ka kulturi.
– To je jedan, načelni razlog, a drugi, možda personalni, jeste što postoje ličnosti koje su povezivale Maticu i Rotari klub, a svakako najznačajnija među njima je dr Gedeon Dunđerski, koji je od 1911. do 1921. bio predsednik Matice srpske, kao i dugogodišnji predsednik Rotari-kluba, ali i Produktne berze u Novom Sadu i jedan od najznačajnijih privrednika – kazao je Stanić, i dodao da i danas nastavljaju saradnju koliko god je to moguće.
Tekst i foto: I. Mikloši