ПРОДАЈА И ПРЕПРОДАЈА БАНАКА Веће банкарске рибе једу мање
Овај месец донео је промене на банкарском тржиту Србије.
Продаја Комерцијалне банке улази у нову фазу. За њу је заинтересовано шест банака, од којих су неке већ на нашем тржишту. Војвођанску банку већ је преузела мађарска ОТП и чека одобрење Народне банке да купи и Сосијете женерал. Смањење броја банака је очекивано и уобичајено, а клијенти из сектора и привреде и становништва питају се шта ће им то донети.
Пре петнаестак година, када је код нас приватизација банка била у пуном јеку, долазилесу банке из Италије, Немачке, Аустрије. Данас се чини да смо интересантнији групацијама које имају седиште у региону него онима из даљих подручја.
– Банкарске групе долазе и одлазе сходно свом интересу – објашњава др Бранко Живановић с Београдске банкарске академије. – ОТП група је у сваком погледу респектабилан играч. Њихово ширење на нашем тржишту донеће, гледано на средњи рок, повољније услове за све клијенте.
ОТП група је већ преузела део гупе Сосијете женерал банке у региону. Очекује се да то учини и код нас .У случају да постане, по нашим прописима, предоминантна на овом тржишту, то може да решити продајом дела мреже и активе. Тога је овде већ било.
За запослене у банкама најважније је да ли нови власник стиже с планом отпуштања, односно социјалним програмом.
– Немамо много преклапања – истиче председник Извршног одбора Војвођанске банке Предраг Михајловић. – Моментом интеграције ми смо затворили шест филијала. Остало је 148, а било их је 154 – то су минимална смањења. Морам да кажем да је Група била веома одговорна према људима који су радили у обе банке и који раде у новој банци. За сада су сви наши програми рационализације добровољни.
А власнике, као и у сваком послу, највише занима крајња рачуница. Да је спајање неретко уносно, показали су резултати у случају ОТП-а и Војвођанске банке – од уласка у интеграцију, за три месеца имају профит од 57 милиона евра и све више клијената..
Када банка промени власника, нови има обавезе према клијентима по старим уговорима. Не могу им понудити лошије услове уговора, као што је, рецимо, виша камата и рок отплате кредита на краћи рок.
Могу пак да изађу с понудом за повољније услове. ОТП група је на српском тржишту и те како активна у сектору становништва. Тренутно код најзанимљивијих готовинских кредита држе учешће од десет одсто.
– Каматне стопе у Европи су на историјском минимуму, код нас се држе још увек прилично високо – истиче професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић. – Морамо размишљати о томе да као грађани, када штедимо у банкама, морамо да имамо сигуран банкарски систем, а обједињавање банака и стварање неколико великих и снажних је добро за грађане у смислу да ће имати бољу услугу и већу сигурност.
А и кад је мање банака, лакше је упоредити услове и ићи тамо где је за сваког од нас повољније. А банке се за клијенте боре и тако што се специјализују, на пример, за рад с предузетницима, неке нуде боље услове за стамбене кредите, друге за оне за куповину аутомобила. Тако да већ сада од 26 банака тек двадесетак ради са становништвом, а првих шест држи више од 80 одсто тржишта.
Д. Вујошевић